Ana Sayfa / MANŞET / 20 Ocak Azerbaycan’ın Kara Günü

20 Ocak Azerbaycan’ın Kara Günü

Azerbaycan bağımsızlık yolunda 20 Ocak 1990 günü Sovyet Ordusu tarafından katledilen kurbanları anıyor.

SSCB’nin dağılmasında büyük etkisi olan Azerbaycan’da, bağımsızlığın ateşinin yükseldiği ve tarihe Azerbayca’non Kara günü olarak geçen  “Kanlı Ocak” olarak geçen 20 Ocak Katliamı’nın kurbanları anılıyor.

Ermeni SSC yönetimi, 1988’den itibaren Azerbaycan Ssc topraklarında bulunan Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan’dan koparılması için başlattığı faaliyetler sonucu Aralık 1989’da Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti Yüksek Konseyi, Dağlık Karabağ’ın Ermenistan’la birleştirilmesi yönünde karar aldı.

Ermenilerin aldığı bu karar Azerbaycanlılar, Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini göstermek için Bakü’nün Azadlık Meydanı’na akın etti.

Azerbaycan’da aralıksız devam eden mitingler Sovyet yönetimini korkuttu ve mitinglere askeri müdahale edilmesi yönünde karar alındı. Azerbaynca halkı ordunun Bakü’ye girmesini enegllemek için şehrin grişilerinie ve Bakü’de bulunan askeri birliklerin önlerini kapattı.

19 Ocak 1990’da Sovyet istihbaratı tarafından iletişimin kesilmesi için Azerbaycan televizyonunun elektrik hatlarına saldırı düzenledi. Aynı gün akşam saatlerinde ise 26 bin kişilik Sovyet ordusu zırhlı araçlarla 5 yönden Bakü’ye girdi.

147 Sivil hayatını kaybetti

Sovyet ordusunun şehre girmesini engellemeye kalkan silahsız Azerbaycanlılara Sovyet Ordusu ateş açarak karşılık verdi.Sovyet tank ve ağır zırhlı araçları insanların üzerlerine sürüldü, ambulanslara ve yolcu otobüslerine ateş açıldı. O gece Bakü’de 130 sivil hayatını kaybetti. Neftçala ve Lenkeran gibi diğer illerde devam eden askeri müdahale sonrası toplam 147 Azerbaycanlı sivil 20 Ocak katliamının kurbanı oldu. Olaylarda 744 kişi yaralandı, yaklaşık 400 kişi Sovyet ordusu tarafından gözaltına alındı.

 

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir