5 Aralık Türk Kadını Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkına Kavuştu

Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. 5 Aralık 1934’te yeni Türkiye Cumhuriyeti demokratikleşme ve herkesin eşit olması için yaptığı adımlardan biri olan yüz yıllardır söz hakkı tanınmayan kadınların artık ülke yönetiminde de söz sahibi olması için atılan adımların son adımı olarak kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının verildiği gündür.

Türk tarihinde her zaman önemli bir konumda olan Türk kadını zamanla geri plana itilmiş fakat en zor gününde Türk kadını cephede ve cephe gerisinde tüm tehlike ve zorluklara karşı korkmadan en önde yerini almıştır.

Yeni kurulan Türk Devleti bir yandan savaşın zararlarını sararken diğer yandan ekonomik ve kültürel alanda hızla atılımlar yaparken cefekar Türk kadınını unutamazdı.

Öcelikli olarak 3 Nisan 1930’da Belediye Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle yerel siyasette yer alma ve yöneticileri belirleme hakkı elde eden cumhuriyet kadınları, en demokratik haklarını  ilk kez bu yılın sonuna doğru gerçekleşen seçimlerde kullandı. Çok sayıda kadın belediye meclislerine girdi.

1933 yılına gelindiğinde ise Köy Kanunu’nunda yapılan değişiklikle kadınlar artık muhtar ve aza heyetlerine seçme ve seçilme hakkına da sahip oldu.

Yapılan ilk yerel seçimde, Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Demirdere köyünde, (Bugünkü Karpuzlu ilçesi)  seçimi kazanan Gül Esin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın muhtarı olarak tarihe geçti.

1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılması sonucu gerçekleşti. 5 Aralık 1934 tarihinde görüşülen öneri, 317 sandalyeli Meclis’te, 258 milletvekilinin katıldığı oturumda ve tamamının oyuyla kabul edildi. Kabul edilen kanunla kadınlar 22 yaşında seçme, 30 yaşında seçilme hakkına sahip oldu.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir