50 KİŞİYİ TV TEHDİT ETMEK SUÇ DEĞİL

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’e göre, Ülke TV yayınında “en az 50 kişilik ölüm listesi” yaptığını anlatan Sevda Noyan suç işlemedi.

“Çok büyütecek bir mesele olmadığını” belirten RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” dedi.

Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programına konuk olan yazar Sevda Noyan “Ya bak 15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yani yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yani yanlış anlaşılmasın doğru anlaşılsın bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür. Onu söyleyeyim. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız. Asla yedirmeyiz. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” demişti.

Provokatör Noyan’ın sözleri kamuoyunda yankı uyandırmış ve yoğun tepki gelmişti. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Noyan’ın açıklamalarının “toplumu kin ve düşmanlığa sevk” suçu kapsamında olduğunu belirterek konuyu Üst Kurul gündemine taşıyacağını açıklamıştı.

Bir internet kanalının canlı yayınına katılan RTÜK Başkanı Şahin, Ülke TV ile ilgili raporun Üst Kurul’a geleceğini ve değerlendirileceğini belirterek şunları söyledi:

“Ülke TV’de talihsiz diyebileceğimiz bir açıklama yapıldı. Komşularıyla ilgili bir söylemde bulunuldu. Burada bizi sevindiren olay şu, ilgili TV kuruluşu hemen açıklama yaptı. Darbeyi kınamanın ötesindeki söylemlerin asla yanında olmadıklarını söylediler. Bu bizim için sevindirici.

Moderatörlüğünü yapan kişiyle ilgili ve kendisi tarafından da açıklama yapıldı. Özür mahiyetinde bir açıklama yapıldı. Bunlar yayıncılık alanında güzel gelişmeler.

RTÜK sanki bazı kanalları hemen gündeme alıyor, diğerleri için raporlama süreci olmuyor gibi bir şey gündemde tutulmaya çalışılıyor.

Ülke TV’yle ilgili olarak bu özürler ışığında RTÜK’e bir rapor gelecek ama bu rapor sonundaki verilecek müeyyide varsa bu müeyyide, darbe sevicilerini sevindiren, onları gülümseten bir ceza olmamalı. Bunları ayırmamız lazım. Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Bizim görevimiz milli ve manevi değerler, komşularla ilgili söylenenler veya yayın ilkeleriyle ilgili bir aykırılık varsa bunu Üst Kurul’a getiriceğiz. Daha önce yaptığımız gibi vicdanlarımızda, oturup bunu değerlendireceğiz, karar vereceğiz ve kamuoyuna duyuracağız. Çok büyütülecek, RTÜK’ü töhmet altında bırakılacak bir konu değil. Bundan önce verdiğimiz kararlar ne kadar önemlisi bu TV kanalıyla ilgili karar da o kadar önemli.”

AK Parti’nin beğenmedi yayınlara üst sınırdan ceza veren RTÜK açık açık insanları ölümle tehdit edilmesine ise önemli bir şey değil açıklaması tepkilere neden oldu.

50 KİŞİYİ GÖTÜRECEK KİŞİ İTALYA VATANDAŞI ÇIKTI

ARINÇ’TAN NOYAN’A BAŞÖRTÜSÜ TEPKİSİ

AK PARTİLİLER ARTIK TROLLERDEN RAHATSIZ

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir