ABD KORONAVİRÜS’ÜN ÇİN’DE ÜRETİLDİĞİ KANITI BULDU

ABD Başkanı Trump, Koronavirüsün Çin’deki laboratuvardan çıktığına dair kanıtı gördüğünü açıklaması uzun süredir gündem de olan iddialara yönelik ilk ciddi açıklama olarak görüldü.

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüsün Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin bazı kanıtlar gördüğünü ancak bu konuyla ilgili ayrıntıları paylaşamayacağını açıkladı.

Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Çin’in halkla ilişkiler ajansı gibi çalıştığını iddia ederek virüsün yayılmamasını Çin’de durdurulabileceğini iddia etti.

ÇİN VİRÜS ABD KAYNAKLI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD ordusunu koronavirüsü (Covid-19) salgınının yayıldığı Vuhan kentine getirmekle suçladı.

Sözcü Cao, Twitter’daki hesabından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield’in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield’in daha önce gripten ölen bazı ABD vatandaşlarında koronavirüs (Covid-19) saptandığı sözlerini aktardı.

Cao, CDC’nin bu açıklamayla yakalandığını ima ederek, ilk hastanın ABD’de ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.

Sözcü Cao, “Salgını Vuhan’a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu” ifadesini kullandı.

IRAK SAVAŞINDA DA “KANIT” VARDI

ABD’nin Saddam Hüzeyin tarafından yönetilen Irak’a yönelik başlattığı savaş öncesinde, ABD ve Britanyalı hükûmetlerinin Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğu ve bu silahların koalisyon ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiği gerekçesiyle savaş ilan etmiş fakat daha sonra sözde kitle imha silahları bulunamaması üzerine ABD kanıtları olmadığını itiraf etmek zorunda kalmıştı.

ABD’nin Irak’a müdahalesinin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen ülkede yaşanan  kaos yüzünden her gün silahlı terör örgütleri nedeniyle yüzlerce insan ölmeye devam ediyor.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir