ABD POLİSİNİ ELEŞTİREN YERKEL DÜN VATANDAŞI TEKMELEDİĞİNİ UNUTMUŞ

2014 yılında Soma’da 301 madencinin öldüğü facianın ardından protestocu bir maden işçisini tekmelemesiyle tanınan dönemin Başbakanlık Müşaviri, AK Partinin vazgeçilmez Yusuf Yerkel, ABD polisinin George Floyd’u öldürmesiyle ilgili ‘kötülüğün sıradanlığı’ yorumunu yaptı. Sosyal medya kullanıcıları Yerkel’in paylaşımına tekmelediği işçinin fotoğrafını paylaşarak tepki gösterdi.

Yusuf Yerkel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ABD’deki durumu Hannah Arendt’in “kötülüğün sıradanlığı” kavramıyla açıkladı.

Yerkel şu ifadeleri kullandı:

“ABD’deki protestoların bu kadar büyümesinin altında galiba Floyd’un öldürülme olgusunun etrafında aşikar hale gelen H. Arendt’ın ifadesiyle ‘kötülüğün sıradanlığı’ olgusu yatıyor. Sıradan beyaz bir polisin korkunç bir şeyi ‘her zamanki iş’ gibi yapıyor olması bardağı taşırdı.” Yazdı.

2014’te dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın müşaviri olan Yerkel, Soma faciasını protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı yerde tekmelemiş ve kamuoyu günlerce bu olayı konuşmuştu.

Vatandaşa tekme atan Yerkel hakkında işlem yapılmazken, madenci Kocabıyık hakkında daha sonra soruşturma başlatılmış, Başbakanlık’ın koruma araçlarına hasar verdiği iddia edilerek faiziyle birlikte 631 lira para cezasına çarptırılmıştı.

Kocabıyık ayrıca “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkûm edilmişti.

Vatandaşa tekme atan Yerkel ise attığı tekme nedeniyle ‘sakatlanarak’ 7 gün iş göremezlik raporu almıştı.

ABD’DE POLİS VAHŞETİ

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir