AFGANİSTAN YENİDEN TALİBAN KONTROLÜNDE

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkent Kabil’e girmeye başladığını duyurdu. İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurmasıyla Afganistan yıllar sonra yeniden Taliban’ın kontrolüne girdi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması sonrası Taliban ise Kabil’in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini bildirdi.

BÜYÜKELÇİLİK TÜRKLERİ TAHLİYE EDİYOR

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ise ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşların bilgi vermesini istedi.

YÖNETİM TALİBANA DEVREDİLİYOR

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

Taliban’ın Kabile’e girmeye başladığı esnada ABD ordusu, başkentteki büyükelçiliğini tahliye ediyor.  Ayrıca NATO’dan yapılan açıklamaya göre ise çok sayıda Avrupa Birliği personeli Kabil’deki daha güvenli bir noktaya taşıdı.

onedio.com’un BBC’ye dayandırdığı haberine göre BBC muhabiri Yelda Hakim‘e konuşan Suhail Şahin, “Başta Kabil kenti olmak üzere Afganistan halkına, yaşamlarının güvende olduğuna dair güvence veriyoruz, kimseye yönelik bir intikam olmayacak” dedi.

“Biz halkın ve bu ülkenin hizmetkârıyız” diyen sözcü, “Liderliğimiz, Kabil kapılarında kalmaları yönünde güçlerimize talimat verdi. İktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesini bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Şahin ayrıca tüm Afganların İslami hükümete katılacağını belirterek sadece Taliban üyelerinden oluşmayacağını belirtti.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir