AK Partili’nin Görevlere Atanması “VATAN MESELESİ”

Milli güreşçi ve AK Parti eski Milletvekili Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank yönetimine atanıp, 12 bin 530 liralık 4. maaşa kavuşması, “Vatan meselesi” oldu.

Eski güreşçi Hamza Yerlikaya’nın Vakıfbank yönetimine atanması tepkilere neden olmuştu. AKP Adana Milletvekili Tamer Dağlı, atamaya gelen eleştirileri “Eğer Hamza’dan rahatsız oluyorsanız vatan sevginizden şüphe etmeniz lazım” sözleriyle savundu.

Yerlikaya’nın Vakıfbank yönetimine atanması ‘Doları kündeye getirecek’ yorumlarına neden olmuş ‘liyakat’ tartışması başlatmıştı.

TBMM Genel Kurulu’nda AKP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Yerlikaya’nın atanmasını, “Bu bankaların sporla ilgili hizmetleri de var” sözleriyle savunduktan sonra eleştirilere yönelik de yanıt verdi. Dağlı, “Ağırlıklı olarak eleştiriler, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olmuş, “Asrın Güreşçisi” dediğimiz Hamza Yerlikaya üzerinde yoğunlaşmaktadır. Hamza Yerlikaya bu vatanı seven, bayrağını seven, ülkesini seven ve İstiklal Marşı’mızı defalarca okutan, bu bayrağı defalarca dalgalandıran bir sporcumuzdur. Hamza Yerlikaya gibi bu vatanı seven bütün sporcularımıza ne yapsak azdır” dedi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, Dağlı’ya “Senin terazin tartmaz bizim vatan sevgimizi” sözleriyle yanıt verdi.

EKONOMİST BANKACI OLMAYAN BANKA YÖNETİCİSİ

Mesleği, ve eğitimi ile uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen Vakıfbank yönetim kurulu üyeleğine atanan Yerlikaya 4 maaş alacak

Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ile Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı görevlerini yürütüyor. Kamu bankalarının yönetim kurulu üyeliklerine atananlardan kamu görevi olanlara 12 bin 530 lira, kamu görevi olmayanlara 22 bin 500 lira maaş ödeniyor.

Yerlikaya iki ayrı kamu görevinde bulunduğu için Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyeliği’nden 12 bin 530 TL maaş alacak.

Bakan yardımcılığından 24 bin lira maaş olan Yerlikaya’nın Cumhurbaşkanı başdanışmanlık maaşı gizli olduğu için danışmanların aldığı rakam hakkında kimsenin bilgisi bulunmuyor.

Daha önce AK Parti’den milletvekilliği yaptığı için millletvekili emekli maaş hakkında bulunan Yerlikaya yaş bekliyor.

HAMZA YERLİKARA KİMDİR?

Hamza Yerlikaya (d. 3 Haziran 1976; Kadıköy, İstanbul) FILA tarafından “Asrın Güreşçisi” unvanı verilmiş Türk grekoromen güreşçi AK Partili Siyasetçi

Süleyman Demirel Üniversitesi, Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünü mezunu olup, TCDD’de işçi (1993), Emlâk Bankası’nda (1998) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (1999) memur, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nde (2006) Müşavir olarak çalışmıştır.

Yerlikaya aktif sporculuğu bıraktıktan sonra 22 Ekim 2012 tarihinde yapılan seçimle Türkiye Güreş Federasyonu başkanlığına seçilmiştir. Bu görevinden 2015 milletvekili seçimleri öncesinde aynı yılın Şubat ayında istifa etmiştir.[5]

22 Temmuz 2007 tarihli genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi listesinden memleketi Sivas’tan TBMM 23. dönem milletvekiliğine seçilmiştir.

10 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı baş danışmanı görevine getirilmiştir

21 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesiyle Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir