AK PARTİ’NİN KAYBETME TAHAMÜLSÜZLÜĞÜ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yıllardır başkanlara verilen borçlanma yetkisinin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedilmesine tepki gösterdi.

AK Parti kaybettiği Ankara Büyükşehir Belediyesinde hizmetleri engellemek için son gücüyle çalışıyor. Kendi dönemlerinde ve hala ellerindeki belediyelerde belediye başkanlarına borç yetkisi veren AK Partili meclis üyeleri  kaybettiği belediyelerde belediye başkanlarına engel olmak için çabalıyor.

Polatlı dahil 13 ilçede ilçesinin asbestli borularının değiştirilmesi ve Tatlar Arıtma Tesisinin iyileştirilmesi için ASKİ’nin 360 milyon TL kredi kullanma talebini içeren komisyon raporu bir kez daha reddedildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, toplum sağlığına dikkat çekerek, finansman kaynağının kabul edilmemesine tepki gösterdi.

AKP ve MHP’nin tavrını “ipe un sermek” olan nitelendiren Yavaş, “Elimde daha önce ASKİ ve belediyeyle ilgili istenen kredi talepleri var. Onlarca defa alınmış. Hiçbirinde metraj istenmemiş. Metrajı verdik. Yaklaşık bedeli verdik. Tarım Bakanlığının Tatlar’daki tesislerin yetersiz olduğunu, 2010 yılından itibaren yapılması gerektiği halde yapılmadığını, zehir saçtığını, bunun da Polatlı’nın köyleri ile orada yetişen sebzeyi Ankaralı’nın yediği yönünde bir raporu var.

Biz de ODTÜ’ye rapor tutturduk, Tatlar Tesisi ne kadar gecikirse oradan akan suyun Sakarya’ya karıştığı uyarısı var. Rapor bir an önce yapın diyor. Sakarya’ya karıştıktan sonra zaman zaman su sıkıntısı olunca İstanbul da Sakarya’dan aldığı arıtılmamış suyu içmek durumunda kalıyor. Bu kadar acil bir konu.” dedi.

Konunun Temmuz ayına ertelenmesine tepki gösteren Yavaş, “Ne zaman başlayacağız buna? Ne zaman bitecek? İnsanlar daha ne kadar devam edecek zehirli su içmeye? Gölbaşı’na yapacağımız hat da eskidi. Eğer bir patlarsa Gölbaşı tam 1 ay susuz kalır. Fantezi şeylere para yatırmıyoruz. Toplum sağlığıyla direkt alakası var. 25 milyon nüfusla alakası var” diye konuştu. Yavaş AKP ve MHP sıralarına “Allah size muhtaç etmesin” diye çıkıştı.

KENDİ TAVANDAN BORÇ YETKİSİ ALAN AK PARTİLİ YAVAŞ’A YETKİ VERİLMESİNE KARŞI

AKP Grup Başkan Vekili Mamak Belediye Başkanı Murat Köse kendisine Mamak Belediye Meclisinden 6 Ocak 2020 tarihinde alınan kararla Köse’ye 38 milyon 651 bin 144 lira 10 kuruş borçlanma yetkisi alırken ABB Başkanına limitin 100 milyon lirayla sınırlı olmasını istedi.

Yavaş Köse’ye geçmiş dönemde alınan emsal karar ve uygulamaları da anlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mesela 2010 yılı örneği var. 5390 sayılı kanunun 68. Maddesine göre Belediye Meclisinin yetki sınırının üst kısmı, üst sınırı geçmemek üzere, her yıl yüzde 10 diye karar alınmış. Yani rakam belirlenmesi şart değil. Daha önceden emsal kararlar var. Kesinleşen bütçenin yüzde 10’u dendiği zaman o yüzde 10’u bir kuruş geçemezsiniz. Rakam yazmaya da gerek yok. Şimdi 100 milyon lira olarak talep edildiğine göre boşa tartışıyoruz. Murat bey, 100 milyon lira ile ilgili bir gerekçeniz var mı? Mesela neden 150 değil, 350 değil veya neden 50 değil de 100? Biz geçen sene 1 milyara yakın bizden önceki yönetimlerin borcunu ödedik. Şu anda 971 milyon lira da faiz borcu var. Her ay 50 trilyon ödüyoruz. Bizim borcumuz değil ama bizim değil diye bunu ödemeyeceğiz demiyoruz. Bu borçlanma geçmiş dönemlerde Belediye Meclisi tarafından neredeyse nihai şekilde, yani istediğiniz kadar kullanabilirsiniz şeklinde verilmiş. Şimdi belediye başkanı farklı partiden diye mi düşünülüyor onu anlamaya çalışıyorum. Çünkü bu yetki 2009’da, 2014’ten sonraki seçimde hepsinde belediye başkanına tanınmış. Şimdi neden 100 milyon?”

Tartışmaların uzaması üzerine belediye başkanına yüzde 10 yerine 100 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesi kararını onaylatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Muhalefetin istediği şekilde 100 milyon lira olarak oy çokluğu ile onaylanmıştır. Bunun tabi bir sorumluluğu olacak arkadaşlar, siyasi sorumluluğu olacak. Daha önceki yıllarda ne kadar verilmiş, nasıl faizlerle verilmiş, şimdi de uygulama nedir bunları bundan sonra billboardlarda ve televizyonlarda göreceksiniz. Çünkü Ankara halkı bizi yetkilendirmiş, bize emanet etmiş ve en iyi şekilde yönetmemizi istiyor. Çomak sokan herkese de mutlaka gerekli cevap verilecektir.”

Mamak Belediyesinde üst tavandan yetki alan AK Partili başkan Mamak nüfusundan 10 kat fazla Ankara nüfusu için yetkiye karşı çıkması tepkilere neden oldu.

ABB Başkanı borçlanmayı su borularının değiştirilmesi için istemişti.

Ayrıca Bakınız

YÜZÜNE ASİT ATILAN ÖZBEK UYRUKLU KADIN YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ

Türkiye’de bir kadın daha sevgili dehşeti sebebiyle hayatını kaybetti. Denizli’de kıskançlık krizine giren sevgilisi tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir