AKTAŞ, AK PARTİ’Yİ EKMEK KARNESİYLE VURDU

 AK Parti iktidarın sık sık CHP ye yönelik eskiden ekmek karne ile dağıtıldığı döneme yaptığı propaganda bu sefer ters tepki. Saadet Partili Av. Ali Aktaş, AK Partiyi beceriksizlikle suçladı.

Ali Aktaş sosyal medya hesabı tfacebook’dan yaptığı açıklamada “Ekmek Karnesi, İkinci Dünya Savaşı şartlarında ve savaş riski nedeniyle askere alımların olağanüstü artması nedeniyle CHP tarafından tatbik edildi.

Kod ile Maske Alma Usulü ise belediyelere karşı partizanlık yaptığı için AKP tarafından olağanüstü beceriksizlikle uygulanabildi.”Koronavirüs salgını nedeniyle maske ihtiyacı çoğalması üzerine önce hükümet kendisi maske tanzim satış noktaları açacağını duyurmuş. Daha sonra maske satışını yasaklayarak devletin dağıtacağını duyurdu. Epttavm.com adresinden başvuru toplayan hükümet sitenin başvuru talebini kaldıramaması sebebiyle başvuruları edevlete taşıdı. Edevlette çözüm olmaması üzerine eczanelerde dağıtım kararı çıkarıldı. Eczanelere sırayla sms onayı gelen kişilerin gidip alabileceği duyuruldu. Maske başvurularının başladığı tarihten günümüze 2 haftalık zaman geçmesine rağmen vatandaşların büyük çoğunluğu maskeye ulaşabilmiş değil satışı yasak olduğundan dolayı satında alamayan vatandaşlar durumdan şikayet etmekte. 

PEKİ EKMEK KARNESİ UYGULAMASI NEDİR?

2. Dünya Savaşı esnasında savaşın hızla yayılması üzerine tek parti iktidarı olan CHP tarafından dönemin olağanüstü şartları göz önünde bulunarak yaşanabilecek sıkıntılara yönelik gıda stoklarının kullanılmasına yönelik tedbirdir.

Ekmek Karnesi uygulaması bir kişi için verilecek ekmek miktarı yetişkin, çocuk ya da ağır işçi olmasına göre değişiklik göstermiştir. Ayrıca bu miktar, yine kanunun uygulanması sırasında da değişiklik göstermiştir. Bu uygulama, II. Dünya Savaşının bitmesinden yaklaşık bir yıl sonra kaldırılmıştır.

14 Şubat 1941 – Savaş ve yaşanan kıtlık nedeniyle tahıl stoklarına hükümetçe el konulmasına ilişkin kararname yayınlandı.

18 Şubat 1941 – Buğday ithalatı yapılamadığından ekmeklerin belirli bir oranda çavdar ve arpayla karıştırılarak üretilmesine karar verildi.

10 Aralık 1941 – Buğday ekimini teşvik için buğday alım fiyatları yükseltildi.

14 Ocak 1942 – Ekmek karnesi uygulamasına İstanbul’da başlandı. Buna göre kişi başına günlük istihkak 7 yaşına kadar olan çocuklar için çeyrek ekmek (187,5 gram), yetişkinler için yarım ekmek (375 gram), ağır işçiler için tam ekmekti (750 gram).

17 Ocak 1942 – Ekmek karnesi uygulaması 17 Ocak’ta Ankara’da başladı.

22 Ocak 1942 – Ekmek karnesi uygulaması 22 Ocak’ta İzmir’de başladı.

Nisan 1942 – Günlük ekmek istihkakı, yetişkinler için 150 grama düşürüldü.

Haziran 1942 – Günlük ekmek istihkakı yetişkinler için 300 grama çıkarıldı.

Eylül 1944 – Günlük ekmek istihkakı yetişkinler için 375 grama çıkarıldı.

Ocak 1945 – Günlük ekmek istihkakı yetişkinler için 450 grama çıkarıldı.

8 Eylül 1946 – Ekmek karnesi uygulaması kaldırıldı.

 

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir