ATATÜRK HAVALİMANI PİSTİ ARTIK TAMAMEN DEVRE DIŞI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, hastane inşaatı nedeniyle kullanıma kapanan Atatürk Havalimanı 17/35 pistlerinin, İstanbul Havalimanı iniş kalkış operasyonlarını da olumsuz etkilediği gerekçesiyle devre dışı bırakıldığı açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Atatürk Havalimanı’nda 17/35 pistlerinin üzerine inşa edilen salgın hastanesiyle yüzünde pistler kullanılamaz hale gelmişti.

Konuyla ilgili olarak DHMİ’nin resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Atatürk Havalimanı 17/35 pistleri, İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite ile faal olduğu 6 Nisan 2019 tarihinden bugüne kadar kullanılmamıştır.Bahse konu pistler, İstanbul Havalimanı iniş kalkış operasyonlarını olumsuz etkilediği ve ciddi kapasite kayıplarına neden olduğu için devre dışı bırakılmıştır.

“İNŞA EDİLEN HASTANE 05/23 PİSTİNİ ETKİLEMİYOR”

Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen sınırlı sayıdaki uçuş operasyonları için 05/23 pisti kullanılmaktadır. Devre dışı olan 35L/R pistlerinde inşa edilen hastanenin Atatürk Havalimanı operasyonlarına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Aktif olarak kullanılan 05/23 pistinden park alanları, genel havacılık terminali ve bakım hangarlarına uçak trafiklerini yönlendirilebilecek alternatifli taksi yollarımız bulunmaktadır.

Öte yandan Annex-14’te belirtilen tüm şartlara uygundur ve herhangi bir mani teşkil etmemektedir. Bir diğer husus da, yapımı devam eden imalatların elektronik, seyrüsefer ve radar cihazlarına hiçbir olumsuz etkisi yoktur” denildi.

İNŞAAT TEPKİLERE NEDEN OLMUŞTU

Salgın hastanesinin pistlere yapılması muhalefet partileri v2evatandaşlar tarafından tepkiyle karşılaşmış. Kullanılmayan ve altyapısı hazır birçok bina bulunan havalimanında pist üzerine hastane inşaatı hem pisti kullanılmaz hale getirmekte ve aynı zamanda milyonlarca liranın israf olmasına sebep olduğu dile getirilmişti.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir