ATATÜRK’E SALDIRIYA SORUŞTURMA

İstanbul’un tarihi liselerinden biri olan İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde 3 öğrenci Atatürk posterini bıçakla parçaladı.

Türkiye’nin en köklü liselerinden birisi olan İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde çekilen görüntünün sosyal medyaya düşmesi Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Sosyal medyada yer alan videoda, üç lise öğrencisinin Türkiye Cumhuriyeti kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün posterini ellerindeki bıçakla paramparça ettikleri görüntüler ve hakaretler yansıdı.

Olayın sosyal medyada tepkilere neden olması üzerine olaya ilişkin İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, okul yönetiminin gerekli işlemleri başlattığı ve olaya karışan öğrencilere disiplin işlemi uygulandığı bildirildi.

Videoda, okulun yatakhanesindeki öğrencilerden biri elindeki kesici alet ile “Sol vs Atatürk” dedikten sonra Atatürk posterine zarar vermeye başlıyor. Elindeki postere art arda darbeler indirirken yanındaki arkadaşlarından birinin de kahkahalar attığı görülen videoda, “Zaten çocuğu da yok, acımıyorum. En az 3 çocuk” dedikten sonra küfrettiği duyuluyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye’yi ayağa kaldıran görüntülerle ilgili İstanbul Valiliği’nden de açıklama yapıldı. Açıklamada, söz konusu olaya ilişkin işlemlerin okul yönetimi tarafından başlatıldığı ifade edildi.

Valiliğin yaptığı yazılı açıklaması şu şekilde;

“08.01.2022 tarihinde bazı basın yayın organlarında yer alan “Tarihi Okulda Utanç Görüntüleri” başlıklı haberde geçen erkek öğrenci pansiyonundaki söz konusu olaya ilişkin işlemler, 20.12.2021 tarihinde okul yönetimince başlatılmış olup 27.12.2021 tarihinde ise olaya karışan öğrencilere Okul Disiplin Kurulunca Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre disiplin işlemi uygulanmıştır.

Bu kapsamda konuyu ayrıntılı olarak araştırmak ve inceleme/soruşturma işlemini yürütmek üzere müfettiş görevlendirmesi yapılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir