AYASOFYA Türkiye’nin İç Meselesi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Ankara’nın Ayasofya’yı camiye dönüştürmesi kararının Türkiye’nin kendi içişleri meselesi olduğunu ifade etti.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Türkiye’de Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesini öngören kararın iptal edilmiş olması hakkındaki bir soruya yanıt verdi. Bogdanov, “Tabii ki bu bir dünya kültür mirası meselesi, UNESCO’nun meselesi. İstanbul’daki Ayasofya gibi çok özel olan tarihi ve kültürel bir yere çok özenli ve dikkatli davranılması gerekir” dedi.

Bogdanov şöyle devam etti: “Bunun herkes tarafından anlaşılır bir görüş olduğunu düşünüyorum ve biz de bu düşünceyi temel alarak birtakım resmi açıklamalar yaptık ve Türkiye Cumhuriyeti liderliğine de bu görüşümüzü iletiyoruz.”

Rusya’dan Ayasofya’nın müze statüsünün iptali ve ibadete açılması tartışmalarına ilişkin yapılan resmi açıklamalarda şimdiye dek, bunun ‘Türkiye’nin iç meselesi’ olduğu belirtildi, ancak herhangi bir karar alınırken Ayasofya’nın bir dünya mirası olduğunun da unutulmaması gerektiği çağrıları yer aldı.

Danıştay, 10 Temmuz Cuma günü aldığı tarihi kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmiş, ardından Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya Cami, Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmişti.

Ayrıca Bakınız

Kırım İlim ve Hayır Derneği Olağan Genel Kurulunu Yaptı

Dünya'da ve Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri ile Kırım'la bağlarını kuvvetlendirmek için kurulan Kırım İlim ve Hayır Derneği genel kurulunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir