BABACAN’DAN RTÜK’E ANAYASAL ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, RTÜK’ün FOX Tv ve diğer basın kuruluşlarına verdiği cezayı eleştirdi.

Babacan, sosyal medya hesabından RTÜK’e cezalarla ifade ve basın özgürlüğüne yönelik Anayasal hakka müdahale ettiğini belirtti.

İşte Babacan’ın Twitleri

1)İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü demokrasilerin en temel ilkelerindendir. Bu özgürlüklerin varlığı, adaletsizlik, ayrımcılık, yolsuzluk ve diğer tüm hukuksuzlukların ortaya çıkarılması ve kamuoyu vicdanında yargılanması açısından hayati önem taşımaktadır

2) Devlet, medyadaki ifade çeşitliliği ve özgürlüğünü yaptırım ve cezalarla sindirmeyle değil, tam aksine güvence altına almakla mükelleftir. Düzenleyici kurumlar siyasal iktidarın bir sopası, tedip ve terbiye aracı olarak kullanılamaz.3) Verdiği cezalar ile medyayı baskı altına alan RTÜK’ün en son Fox Ana Haber ve bazı yayın organlarına verdiği cezalar, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik Anayasal güvenceyi ortadan kaldırıcı niteliktedir ve kabul edilemez.

4) @Devapartisi , ifade ve basın özgürlüğünün kullanılmasını engelleyecek her türlü uygulamanın karşısındadır.

Ayrıca Bakınız

Kırım İlim ve Hayır Derneği Olağan Genel Kurulunu Yaptı

Dünya'da ve Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri ile Kırım'la bağlarını kuvvetlendirmek için kurulan Kırım İlim ve Hayır Derneği genel kurulunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir