Bakan’dan İtiraf Gibi Açıklama 10 Gün Sonra

Türkiye’de koronavirüs 10 gün içerisinde PİK yapacak. Sağlık Bakanı Koca’nın verdiği pik tarihi sokağa çıkma yasağı sonrası oluşan kargaşada virüsün yayıldığı iddialarını güçlendirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, koronavirüs hastalığının ‘pik’ noktası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tedbiri asla elden bırakmamalıyız. Süreci Bilim Kurulu’nun da yaklaşımıyla şeffaf bir şekilde aktarmaya çalışıyorum. Rakamları hepimiz net bir şekilde biliyoruz. Önümüzdeki 1 hafta 10 gün içinde bir ‘pik’ noktasına erişebileceğimizi görüyoruz. 2 haftalık bir plato dönemi olacağını biliyoruz. 2-3 hafta içinde de düşeceğini biliyoruz. Bunlar bizi rahatlatmamalı, tedbiri elden bırakmamalıyız. Bu mücadelede çok önemli 3 unsur var; 1 vakayı tespit edip filyasyon taramasını yapabilir olmak, hızla tespit. 2 tedavide çok güçlü olabilir olmak. 3. bacağı ise izolasyon, izolasyon, izolasyon. Bu sağlanabilirse yeni dalganın oluşumu önlenebilir ve hayat erken dönemde normale döner diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.Bakan Koca’nın verdiği pik tarihi ise geçtiğimiz hafta geç saatlerde içeriği açıklanmadan sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi üzerine vatandaşların market ve benzeri yerlerde maskesiz ve sosyal mesafe kuralına uymadığı yaşanan kargaşada yayıldığı eleştirilerini güçlendirdi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz hafta saat 21.50’de yasağın kapsamı ve içeriği açıklanmadan ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilanı sonrası yaşananlarla ilgili bir çok doktor, siyasi, gazeteci, vatandaş tepki göstermişti. Yapılan açıklamalarda virüsün hızla yayılacağı belirtildi.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir