BAŞBUĞ İFADEYE ÇAĞRILDI

AK Partinin yaptığı suç duyurusu üzerine İlker Başbuğ ifadeye vermeye çağrıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ifadesinin alınması için İstanbul Anadolu Başsavcılığı’na talimat yazısı gönderdi.

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağı için ““26 Haziran 2009’da bu iki konuyu içeren kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. ‘Araştırsınlar’ diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ’nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız” açıklaması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Başbuğ’a tepki göstermiş, “Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez.” diyerek, AK Partili milletvekillerini İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunmaya davet etmişti.

SÖZ KONUSU MADDE

Ak Partili isimlerine verdiği teklifle TSK üzerine FETÖ operasyon yapmaya başlamıştı. Söz konusu teklif

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan “Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na çerçeve 5 inci maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki maddenin eklenmesini ve devamındaki maddelerin buna göre teselsül ettirilmesini arz ve teklif ederiz.

Bekir Bozdağ/Yozgat
Mustafa Elitaş/Kayseri
Ahmet Aydın/Adıyaman
Mehmet Ceylan/Karabük
Yahya Doğan/Gümüşhane
A. Müfit Yetkin/Şanlıurfa

MADDE 6- 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 3’üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Barış zamanında, asker olmayan kişilerin Askeri Ceza Kanunu’nda veya diğer kanunlarda yer alan askeri mahkemelerin yargı yetkisine tabi bir suçu tek başına veya asker kişilerle iştirak halinde işlemesi durumunda (x) soruşturmaları Cumhuriyet savcıları, kovuşturmaları adli yargı mahkemeleri tarafından yapılır.”

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir