BİLİM KURULU ÜYESİ İTİRAF ETTİ AMACIMIZ TÜM TOPLUMUN HASTALANMASI

Koronavirüsle ilgili Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı bir itiraf niteliğinde açıklama geldi. Tüm toplumun kontrollü hastalanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgını hakkında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Sözcü’ye konuşan Azap, önlemlerin hastalıkla mücadele olmadığını, hastalığı toplumda kontrollü yayılması için olduğunu açıkladı.

Koronavirüsle mücadelede virüsün tamamen yok edilip durdurulamayacağını anlatan Azap “Hastalığı baskılamak için alınan önlemlerin asıl amacı, salgının kontrollü bir şekilde toplumda yayılmasını sağlamak. Yoksa biz salgını tamamen durduramayacağımızı çok iyi biliyoruz. Çin bile çok sıkı önlemler almasına rağmen bunu başaramadı. Bu biraz hastalığın bulaşma dinamiklerinden kaynaklanıyor. Bu hastalık kendinden önceki SARS koronavirüse benzemiyor. O tamamen yok edilebilmişti. Bu ise yavaşlatılabilecek” dedi.


YAZIN AZALACAK KIŞIN GERİ GELECEK

Prof. Dr. Azap koronavirüsle ilgli olarak havaların ısınmasıyla vaka sayısında azalma olacağını fakat havaların soğumasıyla mevsimsel grip geri geri döneceğini belirtti.

Toplumun %60 sının hastalanmasıyla kitle bağışıklığına geçileceğini belirten Azap, o zaman salgının kontrol altına alınabileceğini belirtti.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir