Ana Sayfa / DÜNYA / BREXIT Yasalaştı, Gözler Lordlar Kamarasında

BREXIT Yasalaştı, Gözler Lordlar Kamarasında

Birleşik Krallık Parlamentosu, AB’den resmen ayrılmak için gereken BREXIT kararını onayladı, gözler Lordlar Kamarası’na çevrildi.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da yapılan Avrupa Birliğinde devam mı ayrılık mı? referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

Brexit anlaşmasını parlamentodan geçiremeyen eski başbakan Theresa May’in istifasıyla Muhafazakar Parti başkanlığı ve başbakanlığa seçilen Boris Johnson ülkeyi erken seçime götürmüş ve  Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 12 Aralık’ta yapılan erken genel seçimde yüzde 43,6 oy alarak 365 milletvekili çıkarmış ve tek başına iktidara gelmişti.

Seçim zaferiyle Brexit karşıtları karşısında eli güçlenen Başbakan Johnson, seçim sonrası tasarıyı parlamentoya getirmiş ve ilk oylamada metin 234’ye karşı 358 oyla kabul edilmişti.

Başbakan Boris Johnson’ın AB ile vardığı Brexit anlaşmasını yasalaştıracak tasarının parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’ndaki görüşmeleri sonrası yapılan oylamada Brexit yasa tasarısı, 231’e karşı 330 oyla kabul edildi.

BREXIT tasarı, kısa bir süre içerisinde Lordlar Kamarası’nda yapılacak görüşmelerin 22 Ocak 2020’ye kadar son bulması ve 31 Ocak 2020 tarihinden önce tasarının Kraliçe 2. Elizabeth’in onayını almasını bekliyor.

Kraliçe’nin de onayıyla Birleşik Krallık 31 Ocak 2020 tarihinde resmen Avrupa’dan ayrılacak.

 

Ayrıca Kontrol Et

KIRIM TÜRKLERİNİN PARASI İŞ ADAMLARINA DEĞİL KIRIM TÜRKLERİNE

 Ukrayna'da Kırım Tatar Türkleri için ayrılan para iş adamlarında değil Kırım Türklerine harcanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir