corona virüs

Corona Virüs’ün Dünya Borsalarına Zararı 28 Trilyon Dolar !

Dünyayı tehdit eden corona virüs, piyasalarda eksi yönlü hareketlere sebebiyet veriyor. Dünya borsaları endeksi olarak nitelendirilen MSCI World, 12 Şubat tarihinden bu tarafa yüzde 32 değer kaybetti. İşlem gören şirketlerin piyasa değeri ise 28 trilyon dolar azalarak 87 trilyon dolardan 59 trilyon dolara dolara düştü.

Yeni tip corona virüs (covid-19) sağlığın yanında dünya ekonomisini de tehdit etmeye devam ediyor. Virüsün yayılmasıyla karantina uygulamalarının başlaması ile ekonomide aksamalar gözleniyor.

Büyük merkez bankalarının 5 trilyon dolara yaklaşan ulusal destek ve teşvik paketleri de bu dönemde çare olmayı başaramadı.

Küresel ekonominin resesyona gireceği endişeleri, borsalarda 2008 krizinden bu yana en sert düşüşe neden oldu. Dünya borsaları endeksi olarak tanımlanan ” MSCI World “, 12 Şubat’tan bu yana yüzde 32 değer kaybetti.

İşlem gören şirketlerin piyasa değeri de 28 trilyon dolar azalarak 87 trilyon dolardan 59 trilyon dolara indi.

ÇİN BORSASI ARTIYA GEÇMEYİ BAŞARDI

Virüsün etkisini artırdığı son bir ayda ABD’de Dow Jones Endeksi yüzde 34.3 düştü. Virüsten en fazla etkilenen ülke durumuna gelen ve üretimini tamamen durduran İtalya’da endeks yüzde 37 değer kaybederken, Fransa yüzde 33, Almanya yüzde 35, Yunanistan yüzde 39 düştü.

Son 1 ayda dünyada en fazla düşen borsa yüzde 41.4 ile Brezilya olurken, bu ülkeye yüzde 41.3 Lüksemburg, yüzde 40.4 ile Avusturya izledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşten ağır darbe alması beklenen Rusya’da ise endeks yüzde 40.2 düştü.

Virüsün çıkış noktası olan Çin ise son üç ayda dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu. Bu dönemde Çin Borsası yüzde 8 prim yaptı.

corona virüs

BORSA İSTANBUL’DA KAYIPLAR DÜNYA ORTALAMASININ YARISINDA 

Borsa İstanbul ise dünya borsaları kadar olmasa da düşüşe geçti. Yüzde 25.8 düşen Borsa İstanbul’da kayıplar dünya ortalamasının yarısında kaldı.

Hisse senedi fiyatlarının dolar bazında 15 yılın dibine gerilemesi ve son dönemde şirketler tarafından açıklanan hisse geri alımlarının hızları piyasanın tutunmasında etkili oldu.

Ayrıca Bakınız

YA DÜNYA SAVAŞI YADA YAPTIRIM

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyon üzerine sadece konuşmakla yetinen ABD’den dikkat çekici açıklama geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir