Ana Sayfa / KIRIM / DONBAS’I BIRAKIRLARSA, KIRIM’A SU VEREBİLİRİZ

DONBAS’I BIRAKIRLARSA, KIRIM’A SU VEREBİLİRİZ

Ukrayna Donbas krizi çözüldüğü takdirde Kırım’a yeniden su vermeyi düşünebileceğini iddia edildi.

Ukrayna, 6 yıldır, suyunu kestiği Kırım’a yeniden su vermeyi tartışıyor. Halkın Hizmetkarı Partisi’nin Parlamento Grup Başkanı David Arahamiya, Donbass krizi çözülürse Kırım’a su verilebileceğini açıkladı.

Kırım’ın 2014 yılında Rusya’ya bağlanmasıyla, Ukrayna üzerinden Kırım’a gelen Dnepr nehrinden Ukrayna tarafından kesilen Kırım’a su aktarımı yeniden başlayabilir. Milletvekili David Arahamiya, katıldığı bir televizyon yayınında yaptığı açıklamada; Rusya birliklerinin Donbas’tan çekilmesini yeterli bir taviz olarak gördüğünü belirterek , “Kırım’da sonuçta suyu kullanacak olan kişiler Ukrayna vatandaşları. Eğer tüm silahlı birliklerini Rostov’a (Rusya kenti) çekerlerse ve sınırımızda tam kontrol sağlarsak, bunun karşılığında ise Kırım’a su vermemiz gerekirse, bunu ben kesinlikle kabul ederim” dedi.

EKOLOJİK TEHLİKE

Kırım’a su verilmemesi sebebiyle Kırım’da yer altı sularında azalma olduğu ve tatlı suyu kaynaklarına deniz suyu karışmaya başlaması sebebiyle su kesintisinin devam etmesi halinde Kırım’da geri dönüşü yüzlerce yılı bulabilecek tatlı su kaynağı sıkıntısı baş gösterecek.

Tatlı su olmaması sebebiyle tarım, hayvancılığın yanı sıra bölgede yetişen tüm canlıların ekolojik felaketle karşı karşıya kalma ihtimali bulunuyor.

Rusya su sorununu çözmek için Rusya anakarasından boru hattı döşerken, Ukrayna parlamentosundaki Kırım kökenli milletvekilleri; Ukrayna’nın Kırım’a su vermesine karşı çıkarak ekolojik felaketi dikkate almıyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir