ESKİ MECLİSTE 100 YIL ANMASI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanıyor. TBMM’nin açılışının 100. yıldönümü nedeniyle ilk tören TBMM Bahçesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde düzenlendi.

TBMM’de ilk törenin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, siyasi parti liderleri ve milletvekilleriyle Anıtkabir’i ziyaret etti. Son tören Birinci Meclis binasında yapıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla Ulus’taki Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tören düzenlendi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin manası ve ilhamının büyük, ruhunun da kuşatıcı olduğunu belirterek “Çünkü bu Meclis, bütün şartlar aksini düşünmeyi teşvik ederken, tam bağımsızlık iradesini göstermek için ayağa kalkan bir milletin cisimleşmiş halidir.” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, burada yaptığı konuşmaya başlarken, Şerif Bey’in 100 yıl önceki sözlerini aktararak “100 yıl önce, yaklaşık bu saatlerde, bu binada, bu salonun çatısı altında, bu duvarlarda, çok seçkin bir topluluk huzurunda, ilk oturuma başkanlık yapan Sinop Milletvekili Şerif Bey’in dilinden, işte aynen bu kelimeler yankılanıyordu. 100 sene sonra, 23 Nisan günü bu sözleri aynı mekanda tekrar etmekle büyük bir heyecan, büyük bir gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.
Törene TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bazı milletvekilleri katıldı. 

 

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir