GÜRCİSTAN UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRDI

Gürcistan yönetimi, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Başkanı Mhiail Saakaşvili’nin, Ukrayna Reformları İcra Komitesi Başkanı olarak atanmasının ardından Ukrayna büyükelçisini geri çağırdı.

Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, Gürcistan’ın Kiev Büyükelçisi Teymuraz Şaraşenidze’nin istişare amaçlı geri çağrıldığını açıkladı.

Saakaşvili’nin Ukrayna Reformları İcra Komitesi Başkanı olarak atanmasına tepki gösteren Dışişleri Bakanı, “Gürcistan yargısı tarafından mahkum edilen ve aranan bir şahsın, stratejik ortağımız tarafından bu göreve atanması, bazı sorulara yol açıyor” dedi.

Gürcü Bakan, “Bu karar, ikili ilişkilerde belirli sorunların ortaya çıktığını gösteren, diplomatik ilişkilerde kabul edilen bir uygulamadır. Atılacak adımları belirlemek için büyükelçisiyle istişare yapılması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

GÜRCİSTAN YÖNETİMİ DAHA ÖNCE UYARMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Saakaşvili’nin Ukrayna başbakan yardımcısı olarak atanması gündeme geldiğinde Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Tiflis ve Kiev arasındaki ilişkilerin gelecektekikaderiyle ilgili endişe duyduğunu söylemişti.

SAAKAŞVİLİ UKRAYNA’DA REFORMLARDAN SORUMLU ARTIK

 

 

Ayrıca Bakınız

ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Bugün 30 Ağustos, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99’uncu yıl dönümü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir