İMAMOĞLU’NDAN ÇİFTÇİYE ÜRETİM VE ALIM DESTEĞİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüs (covid-19) salgınında halkın gıda ihtiyacını karşılamak ve çiftçiye destek olmak için üretim seferberliği başlattığını duyurdu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medyadan yaptığı açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, çiftçinin satamadığı ürününü hal fiyatı üzerinden satın alacağını ve alınan ürünler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağını açıkladı.

İBB sitesinde yer alan habere göre Ekrem İmamoğlu’nun, “Üretim seferberliği başladı” sloganıyla duyurduğu destekle ilgili bilgi veren İBB Muhtarlıklar ve Gıda Dairesi Başkanı Ahmet Atalık, bu destekle, salgınla mücadele döneminde İstanbulluların gıda ihtiyacını karşılamada ve çiftçinin üretimine devam etmesini sağlamada önemli adımlar atmış olacaklarını söyledi.

İmamoğlu’nun, destek sürecinde, tohum, fide, tarım ilacı, gübre ve damla sulama gibi çiftçiye maliyet yükü olan kalemlerde hibe yapılacağını açıklayan Atalık, şöyle devam etti:

“Üretimin her aşamasında çiftçiler ziraat mühendislerinden bilgi ve destek alabilecek. Çiftçi ürünü istediği gibi satabilecek, satamadığı koşulda İBB devreye girecek. Çiftçinin ürününü, hal fiyatı üzerinden satın alacak. Alınan ürün de ihtiyacı olan ailelere ücretsiz dağıtılacak. Bununla çok önemli bir sosyal amaç, güçlü bir yardımlaşma sağlanmış olacak.”KALİTELİ TARIM

Verilen hibelerle, tarımsal üretimde çiftçinin önemli maliyet yükü ortadan kalkarken, kentin toprağı ile en iyi şekilde uyum sağlayacak domates, salatalık, biber, patlıcan ve karpuz çeşitleri tohum veya fidelerinin çiftçilere verileceğini de bildiren Atalık, uzman ziraat mühendislerinin de üretimin her aşamasında çiftçinin bilinçli üretim yapması için yönlendirici görev üstleneceğini anlattı. Atalık, “Gübre ve tarım ilacı kullanımını mühendislerimiz gözetiminde uygulatarak çevre ile uyumlu, çiftçilerimizin ve halkımızın sağlığını koruyan iyi tarım kriterlerinde üretimi hedefliyoruz” dedi.

ÜCRETSİZ HALKA DAĞITILACAK

Ürünü satma noktasında çiftçinin önündeki zorlukları kaldırmayı da hedefleyen bir projenin hayata geçirildiğini sözlerine ekleyen Atalık, “Çiftçiyi, tüccarın gazabına bırakmayacağız” diyerek, müşteri bulamayan çiftçiden ürününün, İBB tarafından, hal fiyatı üzerinden alacağının altını çizdi. Atalık, çiftçiden alınan bu ürünlerin, İstanbul’da  ihtiyaç sahibi olan ailelere ücretsiz dağıtılacağını kaydetti. 

1-15 MAYIS TOHUM DAĞITIMI YAPILACAK

Mühendislerin sebze ve meyve tarımı yapılan kırsal mahalle muhtarlarıyla ve çiftçilerle görüşmelere başladığı bilgisini de veren Atalık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Proje yaklaşık 1.500 dekar alanda uygulanacak. Fide ve tohumlarımızı 1-15 Mayıs aralığında toprakla buluşturarak projemizi başlatmış olacağız. Hibeler, muhtarlık ve kooparatiflere kayıt yaptıran çiftçilere dağıtılacak. Çiftçilerimizin, aynı zamanda 0505 474 32 35 irtibat numarasından kayıt yaptırması da mümkün olacak.

Denildi.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir