İmamoğlu’nun Fitre ve Zekat Sözleri Yandaşlarca Cımbızlandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medyada yaptığı fitre ve zekat yardımı sözlerinden yandaş kesim ve medya tarafından tarafından cımbızlanarak haberciliğe gölge düşürdü.

Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal medyada gündeme dair açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, salgın sebebiyle ekonomik olarak sıkıntıya giren vatandaşlara yardım ettiklerini belirterek ayni ve maddi yardımda bulunan vatandaşlara teşekkür etti.

İmamoğlu yardımlar konusunda en güvenilir yerin devlet kurumları olduğunu belirterek, vatandaşlardan fitre ve zekatlarını devlet kurumlarına ve tüm belediyeler gibi bir kamu kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesine yapabileceklerini belirtti. Geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgını nedeniyle açtıkları yardım hesaplarından İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 2 tanesi bloke edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları diğer hesaplar üzerinden ve ayni olarak toplamaya devam etmişti.Fitre ve zekat yardımlarının toplanması belediyelere bağışı konusunda herhangi bir yasal sorun olmadığını belirterek belediyelerin şartlı ve şartsız bağış toplaması yetkisinin olduğu kanuna dayanarak sarf ettiği ““Yardımlarınızı ulaştırmada en güvenilir aracı devlet kurumlarıdır. Bu manada belediyelerinize, bize inanın, zekatınıza da fitrenizi de gerektiği noktada bize verebilme şansınız vardır. Bunun kanunda yeri vardır. Bunun aksini kimse inkar edemez. Bununla ilgili de kimsenin fetva vermesine gerek yok!” sözlerindeki kanunu fitre ve zekat toplama kanunu diye kanun bekleyen yandaşlar propagandaya başladı.

İstifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanı Melih Gökçek kanun maddesini bağış yerine fitre zekat kanunu zannederek ”BEN TOPLAM 28,5 YIL BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTIM, ZEKAT VE FİTRENİN BELEDİYE’YE VERİLEBİLECEĞİNE DAİR TEK BİR KANUN MADDESİ BİLMİYORUM. EKREMCİM ŞU KANUNUN ADINI VE MADDESİNİ SÖYLESENE.MADDEYİ SÖYLE BEN SİYASETİ BIRAKAYIM.SÖYLEYEMEZSEN SEN BAŞKANLIĞI BIRAK. VAR MISIN İDDİAYA?” diyerek İmamoğlu’nun sözlerini cımbızla seçti.

AK Parti iktidarı döneminde çıkan “Belediye Kanunu” Belediyelerin bağış toplama yetkisi veriyor.

İşte İmamoğlu’nu yaptığı konuşma

DİYANET ZEKATLARIN KAMPANYALARA BAĞIŞLANABİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Biz bize yeteriz Türkiyem’ sloganıyla başlattığı yardım kampanyasına bir destek de Diyanet’ten geldi. Din İşleri Yüksek Kurulu, zekatların, bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılmasının caiz olduğunu bildirdi.

 

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir