Ana Sayfa / DÜNYA / Avrupa / İRLANDA’DA IRA ZAFERİ

İRLANDA’DA IRA ZAFERİ

İrlanda’da yapılan seçimlerde IRA ‘nın siyasi kanadı Sinn Fein zafer kazandı.

Seçimlerde %24,53 oyla birinci çıkan IRA ‘nın siyassi kanadı Sinn Fein, yer seçim bölgesine adayı olmadığı için kazandığı milletvekili sayısı 2. sırada yer aldı. Sinn Fein lideri Mary Lou McDonald merkez sağ partilerle dönüşümlü başbakanlığı içerebilecek koalisyona hazır olduklarını açıkladı.

08 Şubat 2020 Cumartesi günü yapılan erken genel seçimlerde İrlanda’da milliyetçi Sinn Fein tarihi bir oy alarak seçimlerden zafere imza attı.

160 sandalyeli parlamento için sadece 42 aday gösteren Sinn Fein’in sadece 37 milletvekilini parlamentoya sokabildi. Sinn Fein’den sonra %22,18 oy alan merkez sağ Fianna Fail 38 milletvekillliği kazanarak milletvekilliğinde 1. parti oldu. İktidardaki Fine Gae partisi ise %20,86 oy alarak sadece 35 milletvekilliği kazanabildi. 

İrlanda’da hükümet kurmak için 80 milletvekili gerekiyor. Seçimler sonucu bağımsız adaylar ise 21 milletvekilliği kazanarak ciddi bir başarıya ulaştı. Yeşiller Partisi 12, İşçi Partisi 6, Sosyal Demokratlar 6 ve Dayanışma – Kardan Önce Halk partisi 5 milletvekili çıkardı.

İRLANDA’NIN BİRLİĞİ İÇİN REFERANDUM

İrlanda Cumhuriyet Ordusunun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein’in tarihi zaferi de ilk kez birinci parti konumuna yükseldiği seçimin, Birleşik Krallığa bağlı Kuzey İrlanda, Birleşik Kralllık yanlılarını endişelendi.

Sinn Fein, önümüzdeki beş yıl içinde iki İrlanda’nın birleşmesi için bir referanduma gidilmesini yönündeki isteği hızlanacağı tahmin ediliyor.

İrlanda Cumhuriyet Ordusu ya da kısaca IRA, Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını savunan, 1969 yılında aynı adı taşıyan yapının parçalanmasıyla ortaya çıkan ayrılıkçı örgüt.

İlk başlarda bağımsızlığın ancak silahlı mücadele ile mümkün olduğunu savunan organizasyon, 2005 yılında mücadelelerini sadece politik alanda sürdüreceklerini açıklayarak şiddet eylemlerine son vermiştir. Fakat IRA’dan ayrılan R-IRA, 9 Mart 2009 tarihinde, 2 İngiliz askerini vurarak, “mücadeleye devam” edeceğini bildirmiştir.

ABD, 2002 yılında bu örgütü terör örgütleri listesinden çıkarmıştır. Fakat 2009 yılında bir düzenleme ile eski IRA ve devam eden IRA listeye tekrar eklenmiştir. Avrupa Birliği‘nde, Birleşik Krallık‘ta ve İrlanda‘da yasa dışı terörist organizasyon olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir