İSVEÇ’TEN GÜLÜŞKEN YANITI: SADECE GEREKLİ HASTALAR YATIRILIR

Geçtiğimiz günlerde İsveç’ten Türkiye’ye sağlık bakanlığınca özel uçak ambulansla getirilen Emrullah Gülüşken ile ilgili iddialara İsveç makamları son noktayı koydu.

Gülüşken hakkında “İsveç’teki hastanede tedavi edilmedi” iddialarına, hastanenin bulunduğu bölgenin yerel yönetiminin yetkilisi Jimmy Gottfridsson yanıt verdi. Gottfridsson, “Ciddi korona hastalarını yatırmakta bir sıkıntımız yok. Birçok koronavirüs hastası tedavilerine evlerinde devam etmektedir” dedi.

Koronavirüse yakalanan Türk vatandaşı Emrullah Gülüşken, İsveç’te tedavi göremediği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı’na ait özel jet ile alınarak Türkiye’ye getirilmişti. Konu, Türk basının yanı sıra İsveç basınında da haber oldu.

Koronavirüs hastası Gülüşken’in hastaneye alınmadığı yönündeki iddialara alınmadığı iddia edilen hastanenin bulunduğu yerel yönetimin basından sorumlu yetkilisi Jimmy Gottfridsson, RS FM’e konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Emrullah Gülüşken’in hastalığıyla ilgili sorulan soruya hasta-doktor gizliliği nedeniyle bilgi vermeyen Gottfridsson, “İsveç’te sağlık sisteminde tam gizlilik esastır. Hiçbir şekilde sağlık durumları ve aldıkları tedavilerle ilgili bir detay verilemez” dedi.

“SADECE YATIRILMA GEREKLİLİĞİ OLAN HASTALAR YATIRILIR”

Gülüşken’in hastaneye yatırılmamasındaki sebep neydi sorusu da sorulan yetkili, “Askane bölgesinde hastanelere sadece yatırılma gerekliliği olan hastalar yatırılır ve buna Covid-19 vakaları da dahildir. Koronaya bağlı olarak ciddi bir şekilde hastalığı olan hastaları yatırmak konusunda da bir krizimiz/sıkıntımız bulunmuyor. Her vaka için tıbbi değerlendirme yapılıyor. Şunu da önemle vurgulamak isteriz ki birçok Koronavirüs hastası tedavilerine evlerinde devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

BİZDE BÖYLE BİR KANUN YOK

Gülüşken hakkında sosyal medyada çıkan İsveç Göçmenlik Ofisi’nin İsveç devletini karalamaktan aile hakkında bir soruşturma açtığına yönelik iddialarla ilişkin olarak Jimmy Gottfridsson, “Böyle bir şeyin İsveç’te daha önce hiçbir zaman yaşanmadığını size söyleyebilirim. Ayrıca İsveç kanunlarında da böyle bir suç bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir