İSViÇRE’DE AKILLARA ZAYAN SORUŞTURMA

İsviçre’de 8 ve 10 yaşındaki abi kardeşe, alışveriş için ‘sahte para teklif ettiği’ iddiasıyla polis tarafından soruşturma açıldığı ve 2032 tarihine kadar çocukların gözetim altında tutulacağı öğrenildi.

İsveç’in bir köyündeki mağazada festival ve törenlerde kullanılan üzerinde sahte olduğu yazısı bulunan sahte para ile ödeme yapıp yapamayacağını soran çocukları mağaza yetkilileri polise şikayet etti. Adı açıklanmayan çocukların suçlama yöneltilmeyeceği ancak ismi 2032’nin Mayıs ayına kadar polis kayıtlarında olacağı belirtildi.

Polis merkezine götürülen ve sabıka fotoğrafları çekilen çocukların evlerinde arama yapan polis oyuncak sahte paralara el koyarak kayda aldı.

Basel-Landschaft polis merkezinden yapılan açıkalmada “Sahte euro banknotları olan çocukların ürün almaya çalıştıkları bildirildi. Bu nedenle, sahte para kullanımı şüphesi vardı. Sahte paranın kasıtlı olarak kullanılıp kullanılmadığını ve çocukların yasalarca cezalandırılıp cezalandırılmayacağını belirlemek zorundaydık” ifadelerini kullandı.

Polisin çocuklara yönelik tutumu İşviçre’de tepkilere neden oldu. Çocukları uyarmak yerine sabıka kaydı işlemesi basında genişçe yer buldu.

 

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir