KENDİ KENDİNİ DEVLET BAŞKANI İLAN ETTİ

Merkezi hükümete karşı isyan eden Hafter kendini yeni Libya devlet başkanı ilan etti.

Libya’nın doğusundaki taraftarı silahlı güçlerle, Birleşmiş Milletler gözetiminde Libyalı gruplarca imzalanan Suheyrat Anlaşması’nın “hükmünü yitirdiğini” belirten Halife Hafter kendini tek taraflı “devlet başkanı” ilan etti.

Hafter, yayınladığı video mesajında, kendi kontrolündeki bölgelerde gerçekleştirilen sokak gösterilerini örnek göstererek Libyalıların kendisini desteklediğini belirterek ülkenin başına geçtiğini açıkladı.

HALİFE HAFTER KİMDİR?

Sovyetler Birliği’nde askeri eğitim aldı ve Libya Silahlı Kuvvetleri‘ne katıldı. 1969’da Kral İdris’in Muammer Kaddafi tarafından devrilmesinde görev aldı. 1986 yılında Fransa’nın desteklediği Çad kuvvetlerine yenilip ve 300 askeri ile esir olunca Muammer Kaddafi tarafından hain ilan edildi. ABD’ye kaçtıktan sonra tutuklandıysa da 1990 yılında CIA ile anlaşma yaparak serbest kaldı. 2011 yılında Kaddafi karşıtı gösterilerin artması ile birlikte Libya’ya geri döndü. Kaddafi’nin devrilmesinin ardından 2 yıl yargılandıysa da davası sonuçlanmadı. Hafter, 2011 Libya İç Savaşı’nda Kaddafi’yi deviren güçlerde üst düzey bir görev üstlendi. 2014 yılında Genel Ulusal Kongresi (GNC) görev süresine göre iktidardan vazgeçmeyi reddettiğinde Libya Ordusu komutanı oldu. Hafter, GNC’ye ve müttefiklerine karşı bir mücadele başlattı. Mücadelesi, seçimlerin GNC’nin yerini almasına izin verdi ancak daha sonra bir iç savaşa dönüştü.

Yenilenen seçimlerden sonra 2015 yılında Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından Libya Ulusal Ordusu komutanı olarak atanmıştır.

2017 yılında Derna Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Ramzi al-Shaeri ve avukatlar Ryan Goodman ve Alex Whiting, Hafter’i Derna’nın geri alınması sırasında savaş esirlerinin öldürülmesini emretmekle suçladı.

27 Nisan 2020’de İkinci Libya İç Savaşı sürerken Birleşmiş Milletlerde savaşı sonuçlandırmak için yapılan müzakerelerin işlevini yitirdiğini belirterek kendisini tek taraflı olarak Libya devlet başkanı ilan etmiştir Halife Hafter İkinci Libya İç Savaşı sürerken daha önceki yıllarda da yönetime el koyduğunu açıklamıştı. Hafter’in açıklamasının ardından Amerika Birleşik Devletleri Libya Büyükelçiliği Hafter’in bu tutumunun doğru olmadığını ve bu kararın tanınmadığını açıkladı.  Kendisinin Amerikan çifte vatandaşlığı vardır.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir