Ana Sayfa / GÜNDEM / KİEV ‘DE CUMA NAMAZI SKANDALI “RUSYA’YI ELEŞTİRİRKEN UKRAYNA’DA BAŞIMA GELDİ”

KİEV ‘DE CUMA NAMAZI SKANDALI “RUSYA’YI ELEŞTİRİRKEN UKRAYNA’DA BAŞIMA GELDİ”

Ukrayna’nın başkenti Kiev ‘de bugün büyük bir skandalı na imza atıldı. Cuma namazı na gelenlere kimlik kontrolü

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Cuma namazı öncesi skandal uygulama. Cuma namazı için gelen müslümanlar cami önünde polisler tarafından kimlik kontrolü yapıldı. Ukrayna müftüsü Rusya’yı eleştirirken Ukrayna’da başımıza geldi diyerek tepki gösterdi.

Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, Cuma namazı öncesi yaklaşık 40 maskeli polisin Kiev İslam Merkezi Camisi’nin önüne gelerek Cuma namazına gelen Müslümanlara yönelik topluk kimlik kontrolü yaptığını, pasaportları yanlarında olmayan 25 kişinin gözaltına alınadığını duyurdu.

Yaşanan skandal uygulamaya tepki gösteren Ukrayna Müftüsü İsmagilov, “Rusya devletini, camilere baskın yaptığı için eleştirirdim, bugün aynısı Kiev’de oldu” diye yazdı.

Müftü, “Kiev’de sıkı yönetim mi var? Göçmen İdaresi kendi işini yapmakla yükümlü, bunu anlıyorum, ancak camilerin, kiliselerin ya da diğer kültür yapılarının önünde bu olmamalı. Katedrallerin ve sinagogların önünde, ibadet yapmaya gelen kişilere yönelik böyle bir kontrol yapılabileceğini düşünemiyorum” sözleriyel müslümanlara yönelik ayrımclık yapıldığını belirtti.

Müftü ayrıca camiye gelenlere, kimliklerini, vatandaşlıklarını, milliyetlerini, ülkeye nasıl girdiklerini sormadığının altını çizerek eğer bir kişi Allah’a dua etmeye gelirse, o zaman kişi dua, tövbe, iyi işler ve kendini düzeltme çabalarının desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir