Kılıçdaroğlu’ndan Ayasofya Çıkışı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayasofya’nın Cumhurbaşkanı kararıyla yeniden ibadete açılabileceğini, böyle bir karar alınması durumunda itiraz etmeyeceklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Independent Türkçe’den Benan Kepsutlu’nun sorularını yanıtladı.

Kepsutlu, Ayasofya ile ilgili “Danıştay’ın kararı gündemde. Çok tartışıldı, konuşuldu. Bir taraftan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklaması var, bir taraftan Putin’in açıklamaları var gibi. Ayasofya cami olursa neye çözüm olur? Olmazsa nasıl bir sorun yaratır?” sorusunu yöneltti.

Kılıçdaroğlu, Ayasofya’nın tamamen ibadete kapalı olmadığını bir bölümünde ibadet yapılabildiğini belirterek iç siyaset için kullanmanın doğru olmadığını vurguladı.

Kılıçdaroğlu “İşte cami yapalım, ibadete açalım” diye kullanılıyor. Biz inanç merkezlerinin iç siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyoruz” dedi.

Kılıçdaropğlu, “İktidar, “Ben Ayasofya’yı ibadete açıyorum” diyorsa kararname elinde. Erdoğan oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır, müze olmaktan çıkar. Bu kadar basit.

Şimdi bu olayı büyütüp bu olayı Türkiye’nin, dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok. Sen eğer bunu kullanıyorsan siyaseten, “Bunu ben açtığımda takdirde, cami olarak açtığım takdirde oyum artacaktır” diyorsan ve hedefi böyle koyup, “Acaba ben bunu söylediğimde CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm” diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin. Otursun, hemen kararnameyi imzalasın. Resmi gazetede ilan etsin. Ayasofya’yı da ibadete açsın” ifadelerini kullandı.

Danıştay Ayasofya’yı müzeye dönüştüren 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali için açılan davada perşembe günü kararını verdi. Kararın iki hafta içinde açıklanması bekleniyor

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir