KIRGIZİSTAN KARIŞTI SEÇİMLER İPTAL EDİLDİ

Kırgızistan’da pazar günü yapılan ve protestolara yol açan milletvekili seçimleri, Merkez Seçim Komisyonu tarafından iptal edildi.

Kırgızistan’da Pazar günü yapılan seçimler sonrası seçime giren 16 partiden sadece 4 ü %7lik barajı aşması üzerine seçimlere hile karıştırıldığını iddia eden 12 parti seçmenlerine eylem çağrısı yapmasıyla başlayan iç karışıklık sebebiyle ülkede kaos hakim.

Bir çok kamu kurumu eylemciler tarafından işgal edilirken tutuklu eski Kırgızistan Devlet Başkanı Atambayev ise tutuklu bulunduğu cezaevinden kaçırıldı.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, ülkedeki protestolarda yaralananların sayısı 590’a çıktı, 1 kişi de hayatını kaybetmişti.

Milletvekili seçim sonuçlarının protesto edildiği Kırgızistan’ın Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, halka hitabında darbe girişiminde bulunulduğunu söyledi.

Halka hitap eden Ceenbekov, “Geçtiğimiz gece birtakım siyasi güçler, seçimlerin arkasına sığınarak Kırgızistan’da iktidarı ele geçirmeye çalıştı” dedi.

 

Ayrıca Bakınız

Kırım İlim ve Hayır Derneği Olağan Genel Kurulunu Yaptı

Dünya'da ve Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri ile Kırım'la bağlarını kuvvetlendirmek için kurulan Kırım İlim ve Hayır Derneği genel kurulunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir