Ana Sayfa / EKONOMİ / KIRIM TÜRKLERİNİN PARASI İŞ ADAMLARINA DEĞİL KIRIM TÜRKLERİNE

KIRIM TÜRKLERİNİN PARASI İŞ ADAMLARINA DEĞİL KIRIM TÜRKLERİNE

 Ukrayna’da Kırım Tatar Türkleri için ayrılan para iş adamlarında değil Kırım Türklerine harcanacak.

Kırım Tatar Türkleri için Ukrayna bütçesinden ayrılan para artık Kırımlılar için kullanılacak. Rusya vatandaşı milyoner iş adamı Lenur İslamov’un sahibi olduğu ATR; televizyon kanalı artık Ukrayna bütçesinden aldığı yasa dışı parayı artık alamayacak.

ATR kanalı Genel Müdürü Ayder Mujdabayev, kişisel facebook sayfasında kanalın maddi sıkıntılar sebebiyle programlarının yüzde 90’ına son vermek zorunda kaldığını belirterek; uydu yayınları için gereken ödemeyi yapmadıklarını bu sebeple uydu sinyalinin kapandığını açıkladı.

2019’da Ukrayna’da iktidarın değişmesiyle Ukrayna bütçesinden istediği desteği bulamayan Özel televizyon kanalı 2020 yılında da Kırım Tatar Türkleri için ayrılan bütçeyi kullanamayacak.

2015’te Kırım’dan yayın izni alamayan ATR televizyon kanalı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e taşınarak Ukrayna’da yayın yapmaya başlamıştı.

2016’da dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından alınan kararla Sürgünden Dönen Kırım Tatar Türkleri için ayrılan Ukrayna bütçesi; özel bir televizyon kanalı olan ATR’e aktarılarak Kırım Tatar Türkleri destekten mahrum kalmıştı.

Ukrayna Muhasebe Odası (Sayıtay) raporlarına göre 2016 -2018 yılları arası Sürgünden Dönen Kırım Tatar Türkleri için ayrılan 124,3 milyon UAH (30.478.360,00TL); ATR’in ortaklarından olan Ukrayna taraftarı Kırım Tatar Milli Meclisi başkanı eski Ukrayna milletvekili Refat Çubarov’un girişimleri sonucu ATR kanalına tahsil edildi.

2016’da yılında ATR’e ödenen paranın Ukrayna Devlet Bütçesi kayıtlarında ATR için değil Sürgünden Dönen Kırım Tatar Türkleri için ayrıldığı ve ATR’e verilmesine yönelik bütçe kanununda her hangi bir madde olmadan ödenmesinin yasa dışı olduğu 2019 yılı raporlarında ortaya çıktı.

UKRAYNA SAYIŞTAY RAPORLARI MAĞDURLARI ORTAYA ÇIKARDI

Ukrayna Muhasebe Odası (Sayıştay) raporlarında ATR’e bütçe ayrılması için bir çok gerekli yardımın ve faaliyetin yapılmadığı ortaya çıktı. Bunlardan sadece bir tanesinin Herson Bölgesine yapılacak okullar için ayrılan paralarında ATR’e verildiği başta olmak üzere; Kırım Tatar Türkleri ve Ukraynalıların mağdur duruma düştüğü Ukrayna devletinin resmi belgelerinde ortaya çıktı.

Türkiye’nin desteğiyle Kırım Tatar Türklerinin basın organı olması için kurulduğu iddia edilen ATR televizyon kanalı Lenur İslamov’a satılmıştı.

Kırım Tatar Türkleri vatanlarına dönüş ve Kırım’da yaşamlarını devam etmek için mücadele ederken iş adamlarına ait olan bir televizyon kanalına; Kırım Tatar Türklerinin sorunları için ayrılan bütçenin kullanılması tepkilere neden oldu. Ayrıca Türkiye’nin ATR’e maddi yardımda bulunduğu iddia ediliyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir