KONYA’DA 3 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

Ahde Vefa Turan Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği tarafından Konya’da düzenlenen 3 Mayıs Türkçülük Günü etkinliği büyük katılımla kutlandı.

Konya’da Türkçüler Ahde Vefa Turan Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen 3 Mayıs Türkçülük Günü etkinliğinde hem Türk Milliyetçiliğinin önemini bir kez daha vurgularken, sanatçıların söylediği parçalarla eğlendiler.


Açılış konuşmasını yapan Ahde Vefa Turan Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Genel Başkanı Harun Maral, gelenlerin bayramları kutlarken “Ramazan bayramının ikinci günü.! Pek çok arkadaşımız bayram için köyüne gitmişti. Şehir dışına gidenlerde çoktu. Ayrıca bayram ziyaretleri, büyüklere ve komşulara gitmek gibi görevleri vardı herkesin. Keza misafir kabul etmek, çat kapı bayram ziyaretine gelenleri ağırlamak gibi yoğunluk vardı. Program saatinde şiddetli yağış vardı şehirde. Bütün bunlara rağmen 450 kişilik salon tamamen doldu. 3 Mayıs programımız öksüz kalmadı. Burukluk yaşamadık. ” dedi.

Başkan Maral’ın konuşmasından sonra Türk Halk Bilimi konusunda tek olan Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Türk Tarihi ve Türk Milliyetçiliği üzerine ders niteliğinde açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Çobanoğlu Türk Milliyetçilerin fikriyat olarak kendini geliştirmesi gerektiği, Türk milleti içerisinden daha çok milli sanatçı, yazar, akademisyen çıkması için çalışılması gerektiğini, geçmişten ders alarak geleceği yeniden çizmeyen milletlerin yok olduğunu belirtti. Atatürk sayesinde Türk Milliyetçiliğinin bugün devam ettiğini belirterek Bozkurtlu heykeller resimler paraların, Türk Milletin tarihine yönelik araştırmaların önemine vurgu yaptı.

Özkul Çobanoğlu’nun konuşmasından sonra sahneye Uygur Türkü sanatçılar Meryem Sultan, Cineste Cüret hanım ve ekibi sahne aldı. Uygur Türkü ekibi davetlilere Uygur Türk müziklerinden örnekler sundu.

Son olarak sahne alan Yağız Ozan, birbirinden güzel kahramanlık Türküleriyle izleyicilere coşkulu anlar yaşattı.

 

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir