KONYA’DA ABD VATANDAŞININ BALIKÇILIĞI YOK ETME EYLEMİ

Konya’da Altınapa Baraj Gölü’ne ABD vatandaşının Japon balığı bırakmasının ortaya çıkmasıyla Tarım ve Orman Bakanlığı balıkların yakalanması için çalışma başlattı.

27 Nisan 2020 günü Konya il merkezine 24 kilometre uzaklıktaki Altınapa Barajı’na yasa dışı balık bırakıldığı ihbarı  üzerine hareket geçen ekiple balıkları bıraka ABD vatandaşını yakaladı.

Balıkları neden bıraktığı konusunda konuşmayan ve polisle işbirliği yapmayan ABD vatandaşının baraj gölüne japon balığı bıraktığı tespit edilmesi üzerine barajdaki diğer balıkları korumak için harekete geçti. Japon balıkları baraj gölünden tek tek yakalanarak temizlenecek.

GÖLDEKİ YERLİ BALIKLAR İÇİN TEHLİKELİ

Türkiye ekosisteminde doğal olarak bulunmayan Japon balıkları, akvaryumlarda süs balığı olarak kullanılıyor. Bu balıklar, istilacı olarak bilinen “Carassius auratus” balıklarının seleksiyonla süs balığı olarak geliştirilmesiyle elde ediliyor. Bu balıkların doğaya bırakılması ekosistem için tehlike yaratıyor. Bu balıklar, bulundukları ortamda besin ve habitat için yerli türlerle rekabet ederek bir süre sonra hakim tür haline gelip ekosistemin bozulmasına neden olduğu açıklandı.

Ayrıca Bakınız

KONYA’DA 3 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

Ahde Vefa Turan Birliği Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği tarafından Konya’da düzenlenen 3 Mayıs Türkçülük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir