KORONAVİRÜSLÜ BİRİ SİZE YAKLAŞIRSA UYARAN UYGULAMA

Sağlık Bakanlığı geliştirdiği telefon uygulaması ile koronavirüslü biri size yaklaşırsa uyarı verecek uygulama geliştirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulaması, vatandaşın çevresindeki virüs yoğunluğunu ve risk oranını gösteriyor. Koronatesti pozitif çıkan birisiyle karşılaşan kişiyi mesajla uyaran sisteme Google Play Store ve App Store’dan indirilebiliyor.

Telefona yüklenen uygulamaya konum, isim ve yaş gibi kişisel bilgileri kaydederek, vatandaşların bulundukları bölgedeki koronavirüs (covid-19) risk oranını gösteriyor.  Hayat Eve Sığar Uygulamasında ‘Sağlık Durumu’, ‘Yoğunluk’ ve ‘Ailem’ adıyla üç ana kategori yer alıyor.



‘Sağlık Durumu’ başlıklı kategoride en yakın sağlık kuruluşları ile Alo 184 hattı bilgisi yer alıyor. 

‘Yoğunluk’ bölümünde ise kişinin bulunduğu konumda ne kadar risk taşıdığı bilgisi yer alıyor. Örnek olarak yaşadığınız bölgede çok fazla koronavirüs pozitif varsa  ‘Enfekte yoğunluğunun çok yüksek olduğu bir bölgedesiniz’ yazılı uyarıyla karşılaşıyor.

Uygulama aynı zamanda bluetooth uygulmasınında açık olmasını istiyor, uygulama kullandığınız sürede koronavirüslü olmayan vatandaş daha sonra virüse yakalanırsa size uyarı mesajı geliyor.



​Sağlık Bakanlığı’ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

 

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir