Ana Sayfa / GÜNDEM / MEDVEDEV İSTİFA ETTİ, RUSYA’NIN 2 NUMARASI OLUYOR

MEDVEDEV İSTİFA ETTİ, RUSYA’NIN 2 NUMARASI OLUYOR

Rusya devlet yönetimini geleceğe hazırlayacak yeni dönem için düğmeye bastı. 2014 yılından itibaren Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya bağlanması, Donbass krizi sebebiyle ABD ve AB yaptırımlarına mağruz kalan Rusya Devlet yönetimini sağlamlaştırmak ve geleceğe hazırlamak için adım atmaya başladı. Yeni dönem için Rusya Federasyonu Başbakanı Medvedev görevinden istifa etti. Medvedev’in Putin’den sonra 2 numara olarak göreve gelmesi bekleniyor

Bugün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Devlet Duması üyelerine seslendi. Putin konuşmasında nüfus, ekonomik durumdan bahsederken savunma ve güvenlik konuylarıyla Rusya’nın iç politikasına yönelik açıklamalarda bulundu.

Putin “Anayasada yapılacak düzenlemeler hakkında ülke çapında halk oylaması düzenlenmeli” dedi.

Putin bu açıklamasının ülkede yaşayan vatandaşların onayıyla Rusya’nın yönetim şeklinin değişmesi tahmin ediliyor.

MEDVEDEV İSTİFA ETTİ

Putin’le görüşen Rusya Federasyonu Başbakanı Medvedev, Putin’in Duma’nın sadece ülkenin bir yıl içinde yapacağı çalışmaların önceliklerini tanımlamadığını, aynı zamanda Rusya Federasyonu Anayasası’nda yapılacak köklü değişikliklerin gerektiğini belirterek “Bu değişiklikler, sadece Anayasanın bazı maddelerinde değil, genel itibarıyla yasama, yürütme ve yargı erklerinin dengesinde ciddi değişiklikleri beraberinde getirecek”dedi.

Bu bağlamda Rusya hükümeti olarak Rusya Devlet Başkanı’na bu kararın uygulanması için gerekli tüm kararları alma imkanı sunmaları gerektiğini söyleyen Medvedev, “Bu koşullar dahilinde, Rusya Anayasası’nın 117. maddesi uyarınca hükümetin tümüyle istifa etmesinin doğru olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Putin, Medvedev ve bakanlardan yeni hükümet kurulana kadar mevcut görevlerine devam etmelerini istedi.

MEDVEDEV, RESMEN 2 NUMARA OLUYOR

Rusya Hükümeti üyeleri toplantı yapan Rus lider Putin, Medvedev’i yeni oluşturulacak Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine atamayı düşündüğünü açıkladı.

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Vekili Vladimir Cabarov, Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı’ pozisyonunu aslıdan devlet başkan yardımcılığı olduğunu açıkladı.

Cabarov “Bu en yüksek mevkiidir. Devlet Başkanı’nın Rusya Güvenlik Konseyi’nin başkanı olduğu dikkate alınırsa, bu görev aslında Devlet Başkanı Yardımcısı” diyerek Medvedev’e önerilen makamın derecesini açıkladı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK

Rusya’nın yeni dönem için yeni anayasa çalışmalarına başlayacağı ve en kısa sürede halk oylmasıyla yürülüğe girmesi bekleniyor.

Ayrıca Kontrol Et

DAVUTOĞLU’DAN KAYYIM AÇIKLAMASI

Davutoğlu, kurucu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atanmasına tepki gösteri. Gelecek Partisi Genel Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir