MH17 Uçağı Ukrayna Askeri Vurmuş Olabilir

2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda yaşanan çatışmalarda düşürülen Malezya Havayolları’na ait MH17 uçağının Ukrayna askerleri tarafından yanlışlıkla vurulmuş olabileceğini iddia edildi.

Hollandalı avukat Sabine ten Dusschat, 2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda BUK füzesi ile vurulan ve 298 kişiye mezar olan Malezya Havayolları’na ait MH17 uçağının Ukrayna askerleri tarafından yanlışlıkla vurulmuş olabileceğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre Hollandalı avukat Sabine ten Dusschat, Hollanda’da görülen davada 2001 yılında Karadeniz üzerinde uçan Sibirya Havayolu’na ait uçağın da benzer şekilde düştüğünü hatırlattı.

Dusschat, “Bugün uçağın Ukrayna’ya ait BUK füzesiyle vurulmuş olabileceği senaryosunu konuşmak istiyoruz. Dün uçağın askeri bir uçak tarafından vurulmuş olabileceği senaryosu hakkında konuşmuştuk. Bu doğru. Ancak, bu sorunun yanıtını bilmiyoruz. Bu nedenle, bu gerçekten BUK muydu ve Ukrayna ordusuna mı aitti senaryosunu da dikkate almak durumundayız” ifadelerini kullandı.

4 Ekim 2001’de Tel Aviv-Novosibirsk seferini yapan Tu-154M uçağı, Ukrayna hava savunması 96. uçaksavar füze tugayının tatbikatı sırasında yanlışlıkla vurulmuş, uçakta bulunan 66 yolcu ve 12 mürettebatın tamamı yaşamını yitirmişti.

Malezya Havayolları’na ait MH17 uçağı 17 Temmuz 2014’te Ukrayna’nın doğusunda düştü ve içindeki 298 kişiye mezar oldu. Kiev olaydan Ukrayna’nın doğusundaki milisleri sorumlu tuttu, ancak milisler bu yükseklikteki bir uçağı indirebilecek silahlara sahip olmadıklarını belirterek suçlamaları reddetti.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir