ÖZDAĞ’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇAĞRI

İstanbul Bağımsız milletvekili Prof.Dr. Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı ReceP Tayyip Erdoğan’a sığınmacılar hakkında çağrıda bulundu.

Milletvekili Özdağ sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı çağrıda Türkiye’de artan sığınmacı sayısına dikkat çekerek bir an önde çözüm bulunması istedi.

Ülkemizde 2011 sonrasında 8 milyona yakın Suriyeli, Afganistanlı, Pakistanlı, Bangladeşli ve Siyah Afrikalı başta olmak üzere kaçak göçmen var. Ayrıca 3 milyona yakın Suriyeli de Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin kontrolündeki bölgede yaşamaktadır.

Artık bu yük Türk halkı için taşınamaz boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizde tansiyon her geçen gün daha da yükselmektedir ve iç barış tehdit altındadır. İç barışın tehdit altına girmesinin nedeni; sarayın yanlış Suriye politikasıdır.

Gerilimi hızla düşürmek ve ülkemizi bir olası kaos ortamından çıkarmak için aşağıdaki adımların hızla atılması gerekmektedir;

1- Erdoğan tarafından Suriyeli sığınmacılara hiçbir şart altında vatandaşlık verilmeyeceği duyurulmalıdır.

2- Amacı Suriyelileri sözde entegre etmek olan, İçişleri Bakanlığı; Uyum Strateji Belgesi-Ulusal Eylem Planı 2018/2023 yürürlükten derhal kaldırılmalıdır.

3- Suriye’de iç savaş büyük ölçüde bittiği ve artık Suriye’den Türkiye’ye herhangi bir kişinin hiçbir gerekçeyle sığınmacı olarak kabul edilmeyeceği açıklanmalıdır.

4- Suriyelilere hastanelerde öncelikli hizmet uygulamasına derhal son verilmelidir.

5- Suriyeliler bundan sonra tedavi ve ilaç katkı payı ücretlerini Türk vatandaşları gibi ödemelidirler.

6- Suriyeli öğrencilerin, Türk çocuklarıyla aynı sınıfta okutulması; böylece Türk öğrencilerin eğitim seviyesinin düşmesi nedeniyle ayrı eğitim süreci başlatılmalıdır.

7- Oluşturulacak ayrı eğitimde halen boş boş oturan Suriyeli öğretmenler değerlendirilmelidir.

8- Beşar Esad ile Suriyelilerin geri dönüşü için görüşmelere hemen başlanmalıdır.

 

 

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir