PUTİN’DEN KARABAĞ AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Putin, yıllık basın toplantısında Karabağ konusunda gelen soruları yanıtladı.

Rus lider Putin Putin “Uluslararası hukuk açısından, tüm topraklar Azerbaycan’ın ayrılmaz parçasıdır. Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadı. Bu açıdan da uluslararası hukuka göre, Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır.” açıklamasında bulundu.

Putin, başkent Moskova’da video konferans yoluyla düzenlediği yıllık basın toplantısında, Dağlık Karabağ gerilimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Uluslararası hukuk açısından, tüm topraklar Azerbaycan’ın ayrılmaz parçası olduğuna dikkat çeken Putin, “Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadı. Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır” ifadesini kullandı.

Azerbaycan’a Dağlık Karabağ’da 7 bölgenin verilmesi ve Dağlık Karabağ’ın statüsünün değişmemesi yönünde pozisyon sergilediklerini belirten Putin, “Mevcut statükonun, Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasında iletişimin sağlanması şartıyla kayda alınması ve geleceğe taşınması gerekiyor. Bunun için Ermenistan ile Dağlık Karabağ’ı bağlayan Laçin koridorunun oluşturulması planlandı” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakınız

Kırım İlim ve Hayır Derneği Olağan Genel Kurulunu Yaptı

Dünya'da ve Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri ile Kırım'la bağlarını kuvvetlendirmek için kurulan Kırım İlim ve Hayır Derneği genel kurulunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir