PUTİN’DEN KARABAĞ AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Putin, yıllık basın toplantısında Karabağ konusunda gelen soruları yanıtladı.

Rus lider Putin Putin “Uluslararası hukuk açısından, tüm topraklar Azerbaycan’ın ayrılmaz parçasıdır. Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadı. Bu açıdan da uluslararası hukuka göre, Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır.” açıklamasında bulundu.

Putin, başkent Moskova’da video konferans yoluyla düzenlediği yıllık basın toplantısında, Dağlık Karabağ gerilimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Uluslararası hukuk açısından, tüm topraklar Azerbaycan’ın ayrılmaz parçası olduğuna dikkat çeken Putin, “Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadı. Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır” ifadesini kullandı.

Azerbaycan’a Dağlık Karabağ’da 7 bölgenin verilmesi ve Dağlık Karabağ’ın statüsünün değişmemesi yönünde pozisyon sergilediklerini belirten Putin, “Mevcut statükonun, Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasında iletişimin sağlanması şartıyla kayda alınması ve geleceğe taşınması gerekiyor. Bunun için Ermenistan ile Dağlık Karabağ’ı bağlayan Laçin koridorunun oluşturulması planlandı” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir