Ana Sayfa / KIRIM / Rus Dışişleri “Rus topraklarına kimin gidip gitmeyeceğine yabancı ülke karışamaz”

Rus Dışişleri “Rus topraklarına kimin gidip gitmeyeceğine yabancı ülke karışamaz”

Rus Dışişleri Bakanlığı Putin’in Kırım’ı ziyareti dolayısıyla nota yollayan Ukrayna’ya notayı iade etti. 09 Ocak 2020 günü Kırım’ın Sevastopol şehrine giderek Rus Donanmasının tatbikatını izleyen Rusya Devlet Başkanı Putin’e yönelik verilen Ukrayna Notası ; Rusya tarafından iade edildi.

Rus Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama “Rusya Devlet Başkanı ve diğer Rus yetkililerin, Rusya Federasyonu’nu topraklarında yaptıkları yolculuklarla ilgili yabancı devletlerin onayını almaya ihtiyacı olmadığını hatırlatıyoruz” denildi.

Ayrıca açıklamada Ukrayna’nın Kırım ve Sevastopol’ün artık Rusya Federasyonuna bağlı olduğu gerçeğinin kabul edilmesi istendi.

Ne Olmuştu

Rus lider Putin, 09 Ocak 2020 tarihinde Kırım’ın Sivastopol şehrinde düzenlenen Kuzey ve Karadeniz filolarının ortak tatbikatını izlemiş. Ukrayna, Putin’in Kırım ziyareti sebebiyle Rusya’ya diplomatik nota vermişti.

Kırım Durumu

2013 te Ukrayna’da başlayan Euromeydan eylemleri sonucu dönemin devlet başkanı Vladimir Yanukoviç’in ülkeyi terk etmesiyle iktidarda söz sahibi olan aşırı milliyetçileri bahane eden Kırım Parlamentosu ; Rusya federasyonuna bağlanmak için girişimlere başlamıştı.

26 Şubat’ta önce Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu ve Bakanlıklar Binları kimliği belirsiz kişilerce işgal edildi. Daha sonra Rus silahlarına sahip ve Rus yapımı giysiler giyen fakat herhangi bir arma veya bayrak taşımayan Rus askerleri, Kırım yarımadasındaki pek çok stratejik noktayı ele geçirmişlerdir.

Rus silahlı kuvvetleri gözetiminde toplanan parlamentoda dönemin başbakanı Anatolii Mohyliov (Anatoliy Mogilov) istifasıyla ; Rus yanlısı Sergey Aksenov başbakanlığa seçilmiş ve parlamento Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya bağlanması için referandum kararı almıştı.

Sadece Rusya ve bazı ülkelerce tanınan 16 Mart’ta düzenlenen referandum sonucu Kırım’da %96.77, Sivastopol’de ise %95.6 oranında Rusya’ya bağlanmak yönünde oy kullanılmıştır. Aynı gün Kırım parlamentosu resmen Rusya’ya bağlanma talebini iletti. Ve 17 Mart 2014 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin Rusya’nın Kırım’ı ilhakını onaylayan imzayı atmış ve Kırım resmen Rusya’ya katılmıştır.

Ukrayna, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehrinde düzenlenen referandumu yasa dışı ilan etmişi Söz konusu bölgeleri Rus işgali altında Ukrayna toprağı olarak saymaktadır. AB, ABD, Türkiye başta olmak üzere dünyanın büyük çoğunluğu Kırım ve Sevastopol şehrini Ukrayna toprağı olarak tanımaya devam etmektedir.

 

 

Ayrıca Kontrol Et

REKTÖR FETÖCÜYÜ EVLİYA YAPTI

FETÖcüler yaşayan evliya ilan edilmeye başladı. FETÖ üyesi olmaktan ceza alan örgüt üyesini evliya ilan eden hemde bir Profesör.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir