Ana Sayfa / DÜNYA / Avrupa / RUSYA, AVRUPA’DAN İSTEDİĞİNİ ALDI

RUSYA, AVRUPA’DAN İSTEDİĞİNİ ALDI

Rusya, Avrupa yaptırımlarına karşı verdiği 5 yıllık mücadele sonucu Avrupa’dan istediğini tavizsiz aldı

Rusya, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)’nde oy hakkıyla geri döndü. Rusya, Avrupa’nın yaptırımlarına karşı 5 yıldır katılmadığı AKPM’ye geri dönerek Avrupa’dan istediğini aldı.

Kırım, ve Donbass krizi sebebiyle oy hakkı elinden alınan Rusya’ya yetkilerin tümüyle iadesinin oylandığı AKPM oturumunda, 96 parlamenter ‘evet’, 44 parlamenter ‘hayır’ ve 7 parlamenter de çekimser oyuyla yetkiler Rusya’ya iade edildi.

Karar, Ukrayna haricinde baltık ülkeleri hayır oyu kullandı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Mart 2014’te Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sonrası Rus heyetinin oylama hakkını kısıtlamıştı. Rusya ise buna yanıt olarak oturumlara katılmama kararı almıştı.

AKPM, Rus heyetine 5 yıl boyunca uyguladığı yaptırımlar iptal eden ve Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan karar, 24 Haziran’ı 25 Haziran’a bağlayan gece, Avrupalı milletvekilleri tarafından kabul edilmişti.

Karar için; 118 milletvekili “evet”, 62 milletvekili “hayır” ve 10 milletvekili ise çekimser oy kullanmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Bahçeli: Düşman görüldüğü yerde ezilmelidir

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası sosyal medya hesabından İdlib ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli Düşmanın görüldüğü yerde ezilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir