Ana Sayfa / DÜNYA / RUSYA TÜRKİYE VE UKRAYNA’NIN DEMOKRASİ KARNESİ

RUSYA TÜRKİYE VE UKRAYNA’NIN DEMOKRASİ KARNESİ

İngiliz basın kuruluşu The Economist Dergisi’nin yan kuruluşu The Economist Intelligence Unıt tarafından yapılan demokrasi endeksine (karnesine) göre Rusya, Türkiye ve Ukrayna’nın durumu nedir?

İngiliz basın kuruluşu The Economist Dergisi’nin yan kuruluşu “The Economist Intelligence Unit” (EIU) tarafından yapılan ve ülkelere 10 üzerinden puanların verildiği araştırmaya göre Rusya, Türkiye ve Ukrayna’nın arasında Ukrayna demokraside önde çıktı.

TÜRKİYE HİBRİD DEMOKRASİ ÜLKESİ

Türkiye 10 üzerinden 4,09 puanla 167 ülke arasında 110. sırada ‘hibrid demokrasi’ ülkeleri arasında yerini aldı.

Bu sıralamada 8 ila 10 puan alan ülkeler ‘tam demokrasi’,

6 ila 8 puan arasındaki ülkeler ‘kusurlu demokrasi’,

4 ila 6 puan arasındakiler ‘hibrid demokrasi’ ve 0 ile 4 puan alanlar ise ‘otoriter rejimle’ yönetilen ülkeler olarak değerlendiriliyor.

RUSYA OTORİTER REJİM ÜLKESİ

Anayasal reforma çalışmalarına bağlayan Rusya’nın demokrasi puanı 2018 e göre artmış olsa otoriter rejim ülkeleri arasında yer almaktan kurtulmadı. Rusya 2018’de demokrasi puanı 2,94’te 2019’da 3,11 yükseltmesine rağmen 167 ülke arasında 134’üncü sırada yer alabildi.

UKRAYNA 78. SIRADA

Geçtiğimiz sene başkanlık seçimleriyle devlet başkanın değiştiği ve arkasından yapılan parlamento seçimleriyel iktidarın değişti Ukrayna 5,90 puanla 78. sırada yer aldı. Ukrayna 2018 yılında 84 sırada yer alıyordu.

Ayrıca Kontrol Et

Bahçeli: Düşman görüldüğü yerde ezilmelidir

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası sosyal medya hesabından İdlib ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli Düşmanın görüldüğü yerde ezilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir