Ana Sayfa / GÜNDEM / RUSYA’NIN YENİ BAŞBAKANI MİŞUSTİN

RUSYA’NIN YENİ BAŞBAKANI MİŞUSTİN

 

Dün istifasını açıklayan Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitriy Medvedev’in yerine Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin yeni başbakan olarak atandı.

Rusya lideri Putin’in dün Duma milletvekillerine yaptığı reform çağrısı üzerine bakanlar kuruluyla istifa eden başbakan Medvedev’in yerine aday gösterilen Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin yeni Rusya başbakanı oldu.

Bugün Rusya Devlet Duması’nda yapılan oylamada Putin tarafından Duma’ya önerilen Mişustin; milletvekillerinin 41 çekimser oya karşılık 383 kabul oyuyla başbakan olarak seçilmişti.

Duma’nın kararını onaylayan Rus lider Putin, Mişustin’i hükümeti kurmakla görevlendir.

MİŞUSTİN’İ PUTİN ÖNERDİ

Kremlin’in açıklamasına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Vergi Dairesi Başkanı Mihail Mişustin’e başbakanlık görevini önderdiği ve Muşustin’in kabul ettiğini açıkladı.

Açıklamada, Başkan Vladimir Putin, Mihail Mişustin ile toplantı yaptı ve kendisine başbakanlık görevine geçmesini önerdi. Olumlu yanıt alan Putin, Mişustin’in başbakanlık görevine adaylığını (Rusya parlamentosunun alt kanadı) Devlet Duması’nın onayına sundu” ifadelerine yer verildi.

MEDVEDEV 2 NUMARA OLUYOR

Dün istifasını açıklayan eski başbakan Medvedev’in ise Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine atanacağı Putin tarafından açıklanmıştı. Putin’in başkanlığını yaptığı Güvenlik Konseyi’ne başkan yardımcısı olarak atanacak Medvedev, Putin’den sonra 2 numara olarak görev yapacak.

Yapılacak anayasa değişikliği sonrası Konseyin yetkilerinin arttırılacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca Kontrol Et

ÖZBEKİSTAN SENATOSU BELLİ OLDU

Özbekistan'da yapılan seçimler sonrası Özbekistan Senatosu üyeleri belli oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir