Ana Sayfa / Eğitim / SASAM’DAN ULUSLARARASI İSMAİL GASPRALI ÖDÜL TÖRENİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

SASAM’DAN ULUSLARARASI İSMAİL GASPRALI ÖDÜL TÖRENİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Uluslararası İsmail Gaspralı Ödül Töreni tanıtım toplantısında Türkiye’nin önde gelen  düşünce kuruluşlarından Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Genel Başkanı Mesut Emre Karaköse, ödül töreni ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 Başkan Karaköse basın mensuplarına yaptığı açıklamada

Saygıdeğer Basın Mensupları;

Türk Dünyasının büyük düşünce adamlarından biri olan Gaspıralı İsmail Bey’in hayatının önemli kısmı, Kırım Türk kültürünün beşiği olan Bahçesaray’da geçmiştir. Büyük mücadelelerle çıkardığı Tercüman Gazetesi, Türk Dünyasının her tarafında okunan önemli bir okul halini almıştır. “Dilde, Fikirde, İşte birlik” parolası halen dillerde ve gönüllerde canlılığını korumaktadır. Büyük fatihler ve hükümdarlar çıkarmış Türk milletinin, dönemler itibariyle siyasi birliğe ulaştığı görülmüştür ancak, duygu ve düşüncede birliğe büyük mütefekkir İsmail Gaspıralı bey önemli katkı sağlamıştır. Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü, Türk Dünyasının önde gelen aydını, öğretmen, yazar, yayıncı ve düşünürü Mustafa Oğlu İsmail Gaspıralı’nın aziz hatırasına atfen oluşturulmuştur.

İsmail Gaspıralı beyin amacı ve büyük idealleri onun vefatından sonra da yaşayagelmiştir. Bugün onun ismiyle Kırım’da faaliyet gösteren İsmail Gaspıralı Bilim ve Sanat Akademisi ile Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından; her yıl İsmail Gaspıralı’nın adıyla, Kırım’ın Bahçesaray şehrinde ve beş ayrı dalda “Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü” verilmesi öngörülmektedir. Bu ödülün Türk Dünyası, İslam âlemi ve bütün doğu halkları için saygınlık seviyesi yüksek bir ödül olarak, en muteber seviyeye ulaşması amaçlanmaktadır. Bu ödül Kırım yarımadası ve yakın çevresi başta olmak üzere, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Ödül, bilim, eğitim, edebiyat, gazetecilik, toplumsal hayat, kültür ve sanatın gelişimine büyük katkı sağlayan bilim insanlarının, kültürel şahsiyetlerin, sanatçıların, ressamların, yazarların, gazetecilerin, hayırseverlerin, kamu yöneticisi ve politik şahsiyetlerin faaliyetlerini desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla Türk ve Müslüman halkların sosyo-politik faaliyetlerinde ;  ekonomisinde ve hayırseverliğinde kazanılan başarılar için oluşturulmuştur ve kazananlara etnik, dini ve vatandaşlık ilişkilerinden bağımsız olarak verilecektir.

Bugün aramızda yer alan diplomatik misyon temsilcileri, basın mensupları, sivil toplum temsilcileri, düşünce kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, kültür ve sanat insanları yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışmakta olduğumuz ödülün ön hazırlıkları adına umut vericidir. Dünyanın hemen her coğrafyasından çok saygın birer temsilciden oluşan seçici konseyin tamamı alanında başarıları tartışılmaz bilim, sanat ve edebiyat insanlarından oluşmaktadır. Ödül yönetmeliği ayrıntılı olarak hazırlanmış ve bütün sürecin işleyişi profesyonelce tasarlanmıştır.

Konsey, Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü’nü her yıl “Kültür ve sanatın gelişmesinde başarılar”, “Bilim ve eğitimin gelişmesinde başarılar “, “Edebiyatın ve gazeteciliğin gelişmesinde başarılar “, “Sosyo-politik etkinliklerde başarılar”, “Ekonomideki başarılar ve hayırseverlik faaliyetleri” alanlarında verecektir. Adaylar, Konsey üyeleri, devlet, bilim, eğitim kurumları, kültür ve sanat kurumları, sanat birlikleri, Kırım Cumhuriyeti, ve yabancı ülkelerinin devlet ve kamu kuruluşları tarafından önerilmektedir. Her alanda kazanan, gizli oylama ile Konsey üyelerinin oylarının salt çoğunluğuyla belirlenir. Konsey üyeleri 21 Mart’a kadar oy kullanacaktır.

Ödül; bir diploma, değerli metalden yapılan madalya ve yarı değerli taştan bir kaide üzerine, İsmail Gaspıralı’nın kıymetli metal büstü bulunan heykelcikten oluşur. Ek olarak para ödülü verilecektir. Para ödülü fonu hayırseverlerin desteği ile oluşacak, her yıl para ödülü tutarı değişebilecektir. Ödül vefat etmiş kişilere verilmeyecektir. Her aday sadece bir kez ödül alabilir.

Türk Dünyasının lider ülkesi Türkiye’mizin başkenti Ankara’daki bu ilk duyuru toplantısının hemen ardından ; Taşkent ve Kazan gibi önemli merkezlerde de basın toplantıları ile Ödülün duyurusu yapılacak ve aday gösterme süreci başlayacaktır. 21 Martta yapılacak oylama sonucunda beş ayrı dalda ödül alacak isimler belirlenecek ve Eylül ayında Bahçesaray’da yapılacak görkemli bir törenle ödüller sahiplerine teslim edilecektir.

“Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü” günlük siyasi tartışmaların ve süreçlerin dışında, ötesinde ve üzerinde bir idealin ürünüdür. Bir takım ulvi değerleri ve davaları kendi kişisel tekellerinde addeden ve at gözlüğünden kurtulamayan bazı müflis çevrelerin saldırıları, doğru yolda olduğumuzun bir kanıtıdır. Kendi seviyesizliklerinin yansıması olan ifadeleri bizim için yok hükmündedir, kendi sıfatlarının gereği ve sonucudur. İzansız ve insafsız hücumlar, bizi hak bildiğimiz yoldan döndüremeyecek ve yıldıramayacaktır. Düştükleri çukurda debelenmeleri, bu büyük ödülü gölgelemeye yetmeyecektir.

Bütün insanlığın barış ve huzur içinde müreffeh bir dünyada yaşaması, Türk Dünyasının birliğini sağlaması ve güçlendirmesi ; İslam âleminin hak ettiği konumu yakalaması idealleri uğrunda önemli katkılar yapacağına inandığımız “Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü”nün hayırlara vesile olmasını diler, bu duygu ve düşüncelerle selam ve saygılarımızı sunarız.

 

“Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü”

Düzenleme Komitesi a.

SASAM Başkanı

Mesut Emre KARAKÖSE

Verilecek Ödüller 5 Ayrı Dalda Gerçekleşecek

Kırım Cumhuriyeti’nde bulunan İsmail Gaspralı Bilim ve Sanat Akademisi tarafından İsmail Gaspralı’nın anısına hayata geçirilen Uluslararası İsmail Gaspralı Ödülleri 5 ayrı dalda verilecek olup “Kültür ve sanatın gelişmesinde başarılar”; “Bilim ve eğitimin gelişmesinde başarılar “ ; “Edebiyatın ve gazeteciliğin gelişmesinde başarılar “, “Sosyo-politik etkinliklerde başarılar”, “Ekonomideki başarılar ve hayırseverlik faaliyetleri” alanlarında verecektir.

İsmail Gaspralı Bilim ve Sanat Akademisi başkanlığını Türk Dünyası için sayısız çalışmaları bulunan Kırım Cumhuriyeti Kültür Bakan Baş Danışmanı Doç.Dr. İsmet Zaatov yapmaktadır.

Ayrıca Kontrol Et

KIRIM TÜRKLERİNİN LİDERİ NUMAN ÇELEBİCİHAN

Kırım Türklerin efsane lideri Numan Çelebicihan 23 Şubat 1918 tarihinde ömrünü adadığı Bağımsız Kırım Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir