Soylu’dan Yasak Sonrası Sağduyu Çağrısı

Dün akşam 21:50 civarı ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilanı sonrası yaşanan panik ve marketlerde yığılma sonrası İçişleri Bakanı Soylu canlı yayınlara katılarak açıklamalarda bulundu.

Market ve alışveriş merkezlerindeki kargaşa koronavirüs önlemlerinden çok yayılmasına yaradığını söyleyen vatandaşlar, 1 aydır uygulanmaya çalışılan sosyal mesafenin 2 saatte yok olduğunu belirtti.

Büyükşehirlerde yaşanan izdiham sonrası genelgenin içeriğini açıklayan Soylu, vatandaşlara sağduyu çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk’e telefonla bağlanarak, sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Marketler önündeki uzun kuyruklara dikkat çekilmesi üzerine Soylu, “Bu saatte sokakta Türkiye’de açık olan yerler çok az olduğu için çok doğal olarak milletimizin telaşı var. Ben bunu normal karşılıyorum ama bu telaşa da gerek yok. Çünkü yarın fırınlar açık. Kendi araçlarıyla ekmek dağıtabilecekler, genelgemizde bu açık. Su açık. Sadece marketler açık değil. Türkiye, çok uzun zamandan beri bizim ‘evde kal’ çağrılarımıza uymaktadır. Zaten evde gerekli tedarikler söz konusudur.” diye konuştu.

SOYLU PAZAR GÜNÜ YASAK BİTECEK

Sokağa çıkma yasağının pazar gecesi sona ereceğini bildiren Soylu:

“Pazar gününden itibaren bu devam edecek diye bir telaş söz konusu olmasın. Pazar günü akşam saat 24.00 itibarıyla bitecektir. Vatandaşlarımızı bir bulaştan korumak için bu adım atılmıştır. Tam tersine, bir bulaşa kapılmak için marketlerde, fırınlarda oluşturulan kalabalığa gerek olmadığını, herkesin sakin olması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu yoğunluklar da açık olan çok az iş yerleri önündeki yoğunluklardır. Zannediyorum yarım saat içinde ortadan kalkar.”

İŞTE GENELGE VE İSTİSNALARI

 

 

Ayrıca Bakınız

Kırım İlim ve Hayır Derneği Olağan Genel Kurulunu Yaptı

Dünya'da ve Türkiye'de yaşayan Kırım Türkleri ile Kırım'la bağlarını kuvvetlendirmek için kurulan Kırım İlim ve Hayır Derneği genel kurulunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir