Türkiye’den Brexit sonrası AB İlişkilerinde Yeni Döneme Umutlu Yaklaşım

Aylar süren zorlu müzakerelerin ardından Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği (AB), Brexit sonrası ticaretin nasıl şekilleneceğine ilişkin mutabakata varması Türkiye’yi umutlandırdı.

Türk Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada “Birleşik Krallık (BK) ile Avrupa Birliği (AB) arasında Brexit sonrası ilişkilerin geleceğine dair müzakerelerde uzlaşıya varılmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

İşte O Açıklama

Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği Arasında Brexit Sonrası İlişkilerin Geleceğine İlişkin Müzakerelerde Uzlaşıya Varılması Hk.

Birleşik Krallık (BK) ile Avrupa Birliği (AB) arasında Brexit sonrası ilişkilerin geleceğine dair müzakerelerde uzlaşıya varılmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu anlaşmanın, BK ile her alanda yakın ilişki içinde bulunan, aynı zamanda AB aday ülkesi ve AB ile gümrük birliğine sahip ülkemizin, hem AB hem BK ile ilişkileri açısından yeni fırsatlar sunacağına inanıyoruz.

Bu çerçevede, BK ile ülkemiz arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasına yönelik hazırlıklar da son aşamasına gelmiştir.

BREXİT NEDİR?

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması, kısaca Brexit olarak tanımlanıyor. Birleşik Krallık, 23 Haziran 2016’da yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almıştı. 2019’da AB Parlamentosundan ayrılan Birleşik Krallık ticari ve diğer konular için görüşmelere devam ediyor.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir