Ana Sayfa / EKONOMİ / TÜRKİYE’DEN KIRIM’I TÜRKSÜZ BIRAKABİLECEK HAMLE

TÜRKİYE’DEN KIRIM’I TÜRKSÜZ BIRAKABİLECEK HAMLE

Türkiye’nin Ukrayna’ya yapacağı yardımın konut alanında yapılması planlandığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ca açıklandı. Söz konusu konutların Kırım Türklerine yapılması halinde Kırım’da Türk nüfusu ciddi anlamda azalacağı tahmin ediliyor

Günübirlik resmi ziyaret için Ukrayna’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’da yaptırmayı planladığı 500 konutun kimler için yapılacağı merak konusu oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan’a gazetecilerin bir yardımdan bahsediliyorsa Türkiye nasıl bir yardım yapacak sorusuna “Yaklaşık 500 aileyi kapsayan birlikte alt yapısıyla üst yapısıyla konutlar yapma kararı verdik. Birlikte yerinde tespitler yapıp plan proje çalışmaları yapıp beraber çalışılacak arkadaşlarla birlikte süratle inşaatları yapıp bitirecekler. Ve böylece sefaletten bu insanlar bu soydaşlarımızın kurtulmasına yardımcı olmuş olacağız. “ cevabını verdi

Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı sonrası Kırım’ı terk eden Kırım Türklerine konut yapılması için daha önce Türkiye’den maddi destek isteyen Ukrayna milletvekili Mustafa Cemilev’le görüşmesi söz konusu konutların Kırım’ı terk eden Kırım Türkleri için mi yapılacağı merak konusu oldu.

Uzmanlar, Ukrayna tarafında yapılacak konutların Kırım Türklerine verildiği takdirde Kırım’daki ekonomik durumu iyi olmayan ve siyasi sebeplerden dolayı Kırım’ı terk etmek isteyenlerin Kırım’ı terk etmesine yönelik bir adım olacağı konusunda uyarıyor.

Kırım’ı terk ederek başka şehir ve ülkelere yerleşen Kırım Türklerinin yerleştikleri bölgelerde kendilerine yeni bir hayat kurduklarını, ticarete atıldıklarını belirterek Kırım’a geri dönüşün olmayacağını ve Kırım’da Türk nüfusunun azalacağı uyarısında bulunuyor.

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 5 milyon civarı Kırım Türkü bulunurken Kırım’a geri dönüp yerleşen sayısı 5-10 kişiyi geçmemiştir.

KONUTLAR DONBASS BÖLGESİNDE ÇATIŞMADAN ZARAR GÖRENLER İÇİN Mİ?

Söz konusu konutların Donbass bölgesinde ayrılıkçılarla, Ukrayna Ordusu arasında yaşanan çatışma bölgesini terk etmek zorunda kalan, evleri yıkılanlar içinde yapılacağı tahminler arasında yer almakta. 2013 yılında Euromeydan eylemleri sonucu iktidarın el değiştirmesiyle Rus asıllı nüfusun çoğunlukta olduğu Donetsk ve Lugansk Bölgelerinde Rusya yanlısı milisler merkezi yönetime karşı çıkarak tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş ve merkezi yönetimle savaşa başladı. Aradan geçen 6 yıla rağmen bölgede silahlı çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar sonucu bölgede yaşayan milyonlarca Ukrayna vatandaşı, Ukrayna’nın iç kısımlarına veya Rusya topraklarına mülteci olarak geçmek zorunda kaldı.

 

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir