Ana Sayfa / GÜNDEM / UKRAYNA 5 E BÖLÜNECEK

UKRAYNA 5 E BÖLÜNECEK

Ukrayna’nın 5 ‘e bölüneceği ve Ukrayna’dan 5 yeni ülke ortaya çıkacağı iddia edildi.

Eski Gürcistan Devlet Başkanı, eski Ukrayna Odessa Valisi ve Ukrayna Yeni Güçler Hareketi Partisi lideri Mihail Saakaşvili, Ukrayna’nın parçalanmaya gittiğini açıkladı.

Ukrayna’nın 112 televizyon kanalında konuşan Saakaşvili, ülkenin her geçen gün daha kötüye gittiğini belirterek sadece ayrılıkçıların değil bölgelerdeki oligarkların (zenginler) kendi bağımsız devletlerini kurmak için çalışma içerisinde olduğunu belirtti.

Saakaşvili, Ukrayna’nın SSCB döneminden daha kötü bir dönem yaşadığını belirterek, dünyada ülkeler ileri giderken Ukrayna’da 25 yıldır vatandaşların bir şey görmediğini hiç bir şeyin yapılmadığını, şehrilerin yolların gün geçtikçe kötüleştiğinin altını çizdi.

Ukrayna’da seçimlere rağmen mantığın değişmesini yolsuzluk, rüşvet, adam kayırmanın devam ettiğini belirterek görevlerde bulunanların hiç bir yere gitmeyeceğini kendi bağımsız devletlerini kurmak için devlet içerisinde alt yapı yaptıklarını açıkladı.

SAAKAŞVİLİ’NİN UKRAYNA MACERASI

Batı yanlısı politikalarıyla 2004-2013 arası 2. dönem Gürcistan Devlet başkanlığı görevinde bulunan Mihail Saakaşvili, Gürcistan Yasaları gereği aday olamadığı 2013 ekiminde yapılan devlet başkanlığı seçiminde Bidzina İvanişvilinın desteklediği aday Giorgi Margvelaşvili yüzde 62 oyla cumhurbaşkanı seçildi. Saakaşvili’nin desteklediği eski meclis başkanı David Bakradze sadece yüzde 22’lik oy oranıyla ikinci oldu.

Seçimi desteklediği adayın kaybetmesi üzerine Aralık 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki Tufts Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı.

Euromeydan eylemleri sonucu Ukrayna’da iktidarın değişmesiyle Ukrayna Devlet başkanı Viktor Yanukoviç’in Rusya’ya iltica etmesi ve yapılan seçimlerde Petro Poroşenko’nun; Ukrayna devlet başkanı seçilme üzerine Poroşenko tarafından Ukrayna vatandaşlığı verilen Saakaşvili, Odesa valiliğine atandı.

Odesa valiliği görevi süresince yolsuzlukla mücadele eden Saakaşvili; Poroşenko ile ters düşmesi üzerine valilik görevinde istifa ederek Poroşenko’ya karşı siyasi atağa başladı. Ukrayna Yani Güçler Hareketini kuran Saakaşvili’nin Ukrayna vatandaşlığı iptal edilerek sınırdışı edildi.

10 Eylül’de Ukrayna sınırından, Ukrayna’ya girmek isteyen Saakaşvili, Ukrayna güvenlik güçlerince engellendi. Ukraynada bulunan taraftarları tarafından polis kordonundan alından Saakaşvili Ukrayna’ya girdi. Ukrayna’da siyasi çalışmalara başlayan Saakaşvili bir kaç kez polislerce göz altına lınmak istesede taraftarları tarafından polisten kurtarıldı.

12 Şubat 2018’de Kiev’de gözaltına alınan Saakaşvili, hemen sınırdışı edildi. Mayıs 2019’da, Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Saakaşvili’ye tekrar Ukrayna vatandaşlığını verdi.

Mayıs 2019’da, Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Saakaşvili’ye tekrar Ukrayna vatandaşlığını verdi.

Ayrıca Kontrol Et

NATO UKRAYNA’DAN VATAN SAVUNMAYI ÖĞRENDİ

"NATO, Ukrayna'dan nasıl vatan savunulacağını öğrendi" bu sözler Ukrayna Başbakan yardımcısına ait.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir