UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ 18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ ANDI

Ukrayna’nın Ankara, İstanbul ve Antalya’da bulunan temsilciliklerinin binalarına, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgün kurbanları anısına Kırım Tatar bayrağı asıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, sosyal medya hesabı Twitter’da Türkçe olarak, “Kırım Tatar halkının kurbanlarını saygı ile yad ederken bugün Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinin binasında matem kurdeleli Kırım Tatar bayrağı asıldı. Aynı bayraklar İstanbul Başkonsolosluğu ve Antalya Konsolosluğu binalarında da var.” açıklamasında bulundu.

Büyükelçilik ayrıca twitter sayfasında

18 Mayıs 1944’te Kırım Tatar halkı Stalin rejimi tarafından yasadışı bir şekilde vatanından sürgün edildi. #KırımSurgunu insanlığa karşı işlenen ve zaman tanımayan bir suçtur. Bizler sürgüne gönderilenleri saygı ile anıyor Kırım Tatar halkının acısını paylaşıyoruz.

1944 #KırımSurgunu Kırım Tatarlarının hafızasında ebediyete kadar kalacak bir iz bırakmıştır. Bu sürgün bir soykırımdı. Kırım Tatarları, verdikleri çok sayıda kurbanın, çektikleri acıların ve vatan hasretini bugün geçici işgal altındaki Kırım’da tekrar hissediyorlar.

Açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakınız

Ukrayna Sınırları Yabancılara Kapattı

Ukrayna, son günlerde koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının hızla artması üzerine yabancı ülke vatandaşlarına sınırlarını geçici olarak yeniden kapatma kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir