UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ 18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ ANDI

Ukrayna’nın Ankara, İstanbul ve Antalya’da bulunan temsilciliklerinin binalarına, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgün kurbanları anısına Kırım Tatar bayrağı asıldı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, sosyal medya hesabı Twitter’da Türkçe olarak, “Kırım Tatar halkının kurbanlarını saygı ile yad ederken bugün Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinin binasında matem kurdeleli Kırım Tatar bayrağı asıldı. Aynı bayraklar İstanbul Başkonsolosluğu ve Antalya Konsolosluğu binalarında da var.” açıklamasında bulundu.

Büyükelçilik ayrıca twitter sayfasında

18 Mayıs 1944’te Kırım Tatar halkı Stalin rejimi tarafından yasadışı bir şekilde vatanından sürgün edildi. #KırımSurgunu insanlığa karşı işlenen ve zaman tanımayan bir suçtur. Bizler sürgüne gönderilenleri saygı ile anıyor Kırım Tatar halkının acısını paylaşıyoruz.

1944 #KırımSurgunu Kırım Tatarlarının hafızasında ebediyete kadar kalacak bir iz bırakmıştır. Bu sürgün bir soykırımdı. Kırım Tatarları, verdikleri çok sayıda kurbanın, çektikleri acıların ve vatan hasretini bugün geçici işgal altındaki Kırım’da tekrar hissediyorlar.

Açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakınız

GÖKÇEK, İLBER ORTAYLI’YA CAHİL DEDİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek, tarihçi yazar İlber Ortaylı’ya “YA CAHİLSİN YA DA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir