Ana Sayfa / Eğitim / Tarihte Bugün / UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ KIRIM TATAR TARİHÇİYİ ANDI

UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ KIRIM TATAR TARİHÇİYİ ANDI

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Kırım Tatar Türkü asıllı tarihçi Agatangel Kırımlı’nın doğumun 149. yıl dönümünü kutladı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği sosyal medyada yaptığı paylaşımla Kırım Tatar asıllı tarihçi Agatangel Kırımlı’yı andı.

İşte büyükelçiliğin paylaşımı

Agatangel Kırımlı kimdir?

Agatangel Kırımlı 1871 yılında Ukrayna’nın Volodymyr-Volynsky şehrinde eğitimci, bölge Kırım Türklerinin imamı, yazar ve yayınevi sahibi olan Efim S. Kırımlı’ ile leh asıllı Minsk yakındalarında doğan Minsk civarlarında bulunan bir köyde doğan Adelaida М. Sidorovova’nın çocuğudur.

Ukrayna ve Sovyet tarihçisiyazarçevirmen, şarkiyatçı, Türkolog ve dil uzmanı olan Kırımlı, Skoropatski yönetim döneminde Ukrayna bilimler Akademisinin kurucularından biri oldu.

Yaşadığı dönemin önde gelen akademisyenlerden biri olan Kırımlı,daha sonra Ukrayna bilimler Akademisinin bilim sekreterliğini üstlenmiştir.

Edebi takma adı — A. Hvanko. Agatangel Kırımlı en az 16 dil bildiği iddia edilirken bu sayı bazı kaynaklara göre, 60 civarıdır.

1929’dan itibaren sistematik olarak işkencelere mağruz kalan Kırımlı, 1930’da akademik çalışmalardan uzaklaştırıldı. 20 Temmuz 1941’de Kırımlı, NKVD memurları tarafındanSovyet karşıtı milliyetçi faaliyetle suçlanarak tutuklandı, 25 Ocak 1942’de Agathangel Kırım, Kustanai hapishanesinde vefat etti.

Ayrıca Kontrol Et

DAVUTOĞLU’DAN KAYYIM AÇIKLAMASI

Davutoğlu, kurucu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atanmasına tepki gösteri. Gelecek Partisi Genel Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir