Ana Sayfa / DÜNYA / Ukrayna , Türk Akım yüzünden 450 milyon dolar kaybedecek

Ukrayna , Türk Akım yüzünden 450 milyon dolar kaybedecek

Türk akım

Dün (08 Ocak 2020) Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı Türk Akım Doğalgaz Boru hattı Ukrayna’ya 450 milyon dolara mal olacak.

2013 Euromeydan kriziyle başlayan ve Kırım’ın Rusya’ya bağlanması, Donbass kriziyle zirve yapan Rusya – Ukrayna krizi sonrası Rusya ; Ukrayna’yı ekonomik olarak etki etmek ve Rus doğal gazının güvenli bir şekilde Avrupa’ya ulaşması için Türk Akım ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarının Ukrayna ekonomisine vereceği zararlar ortaya çıkmadı başladı.

“Ukrayna GTS Operatörü” şirketi genel müdürü Sergey Makogon basın mensuplarına yaptığı açıklamada Türk Akım sebebiyle; Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya transferinde yaşanacak azalma sebebiyle yaklaşık olarak yıllık 450 milyon dolarlık kayıplarının olacağını açıkladı.

Kuzey Akım 2 Projesi

Kuzey Akım 2 gaz boru hattı, Rusya’nın Baltık Denizi kıyısından başlayarak deniz boyunca Almanya’ya ulaşıyor.

Kuzey Akım 2 nin hayata geçmesiyle Ukrayna, Rus doğal gazında transit noktası olmayı kaybedecek. Ukrayna, Kuzey Akım 2 ye karşı dünyayı yaptırımlara çağırmaya devam ediyor.

Ukrayna Transit Gazdan 5 yılda 7 Milyar Dolar Kazanacak

31 Aralık 2019’da Rus doğal gaz devi Gazprom ve Ukrayna şirketi arasında imzalanan 5 yıllık Rus doğal gazını Avrupa’ya transferi konusunda yaklaşık olarak 7 milyar dolar ücret alacağı tahmin ediliyor.

 

Ayrıca Kontrol Et

KIRIM TÜRKLERİNİN PARASI İŞ ADAMLARINA DEĞİL KIRIM TÜRKLERİNE

 Ukrayna'da Kırım Tatar Türkleri için ayrılan para iş adamlarında değil Kırım Türklerine harcanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir